Czytnik zbliżeniowy PRT66EM może pracować w trybie terminalowym lub autonomicznym, oraz może być wykorzystany jako terminal zbliżeniowy podłączony do nadrzędnego kontrolera dostępu lub być skonfigurowany do pracy autonomicznej jako prosty kontroler dostępu. Urządzenie może być skonfigurowane do wielu popularnych formatów transmisji co w praktyce powoduje, że mogą współpracować z większością dostępnych na rynku kontrolerów dostępu. Czytnik PRT66EM został zaprojektowany do stosowania w systemach kontroli dostępu opartych na identyfikatorach zbliżeniowych standardu EM 125 KHz. Czytnik w trybie terminalowym działa jako urządzenie podrzędne względem kontrolera dostępu i jego rola ogranicza się do odczytu numeru karty i przesłaniu odczytanych danych do kontrolera dostępu.
Programowanie urządzenia
Czytniki nieposiadające klawiatury mogą być programowane manualnie według tych samych funkcji i procedur programujących co czytniki z klawiaturą, a jedyna różnica polega na tym, że w czytniku bez klawiatury naciskanie klawiszy emuluje się metodą wielokrotnego zbliżania odpowiedniej karty zbliżeniowej zwanej Kartą Programująca. Dla przykładu gdy chcemy emulować naciśnięcie klawisza 9 należy odczytać Kartę Programującą 9 razy, a następnie odczekać do momentu gdy czytnik wygeneruje sygnał zachęty (dwa bip-y), które oznaczają ze seria 9 odczytów została zaakceptowana jak ekwiwalent naciśnięcia klawisza 9. Karta Programująca może być dowolną kartą standardu EM125kHz
Fabrycznie nowy czytnik jest skonfigurowany do trybu terminalowego RACS adres ID=0 niemniej może być przeprogramowany do dowolnego trybu pracy, który został zawarty w instrukcji obsługi.
Format pracy urządzenia
Format Wiegand
W formacie Wiegand dane z czytnika są przesyłane do urządzenia nadrzędnego za pośrednictwem linii CLK i DTA (w formacie Wiegand linie te są nazywane odpowiednio: DATA1 i DATA0). W zależności od wybranego formatu transmisji czytnik może transmitować 26, 32, 34, 42 lub 66 bitów. W trybie Wiegand sterowanie wskaźnikami LED oraz głośnikiem jest realizowane z poziomu linii wejściowych IN1 i IN2.
Transmisja w formacie Wiegand ma charakter jednokierunkowy tzn. odbywa się tylko w kierunku od czytnika do urządzenia nadrzędnego bez potwierdzenia poprawności.
Format Magstripe
W formacie Magstripe numer karty/PIN-u jest transmitowany za pomocą sygnałów elektrycznych na liniach CLK i DTA. W trybie Magstripe sterowanie wskaźnikami LED oraz głośnikiem jest realizowane z poziomu linii wejściowych IN1 i IN2.
Kod karty jest zawsze transmitowany w całości (nie występuje usuwanie bitów MSB) natomiast kody PIN mogą być transmitowane w całości w postaci liczby lub każdy klawisz może być transmitowany osobno.
Format RACS
W formacie RACS czytnik komunikuje się z kontrolerem dostępu za pośrednictwem linii CLK i DTA. W odróżnieniu od formatów Wiegand i Magstripe w formacie RACS czytnik musi posiadać swój indywidualny adres (numer ID=0-3) a adres czytnika programuje się przy okazji programowania jego trybu pracy.
Komunikacja w tym formacie pomiędzy czytnikiem i kontrolerem ma charakter dwustronny.
W trybie RACS podanie minusa zasilania na wejście IN1 blokuje odczyt kart oraz kodów PIN natomiast wejście IN2 nie posiada żadnej funkcji, kody PIN są transmitowane w całości w momencie naciśnięcia klawisza [#].