Kontrola dostępu i RCP

Znaleziono:

Kontrola dostępu

Kontrola dostępu (ang. access control) to zestaw zabezpieczeń i procedur, które kontrolują, kto ma uprawnienia do uzyskania dostępu do określonych zasobów, obszarów, informacji lub usług. Jest to kluczowy element zarządzania bezpieczeństwem w różnych środowiskach, takich jak firmy, instytucje, obiekty publiczne czy systemy komputerowe.

Główne zadania kontroli dostępu:

  • Poszerzanie bezpieczeństwa osób przebywających na terenie obiektu.
  • Zwalczanie ryzyka w przypadku kradzieży mienia lub informacji.
  • Archiwizacja danych o poruszaniu się osób po obiekcie.
  • Obniżanie kosztów działalności przedsiębiorstwa, przez redukcje personelu ochrony fizycznej.

Podstawowym celem kontroli dostępu jest zapewnienie, że tylko uprawnione osoby lub systemy mają możliwość wejścia, korzystania lub uzyskania informacji. W zależności od kontekstu, kontrola dostępu może obejmować fizyczne środki, takie jak karty identyfikacyjne, klucze, zamki elektroniczne, bariery, czy też logiczne środki, takie jak hasła, uwierzytelnianie dwuetapowe, certyfikaty cyfrowe, listy kontroli dostępu (ACL) czy polityki zarządzania tożsamością.

Satel CZ-EMM

Systemy kontroli dostępu mogą być również zintegrowane z innymi systemami, takimi jak systemy monitoringu wizyjnego (CCTV), rejestracja czasu pracy, systemy alarmowe czy zarządzanie zasobami. Kontrola dostępu ma zastosowanie w różnych obszarach, takich jak ochrona budynków, danych, infrastruktury krytycznej, komputerowych systemów informatycznych, sieci, czy też obszarów o wysokim ryzyku. Jest kluczowym elementem zapewnienia poufności, integralności i dostępności wrażliwych zasobów oraz ochrony przed nieuprawnionym dostępem, kradzieżą, sabotażem czy innymi zagrożeniami.

Rejestracja czasu pracy - systemy RCP

Rejestracja czasu pracy (RCP) to proces monitorowania i rejestrowania czasu, w jakim pracownicy wykonują swoje obowiązki zawodowe. Systemy RCP są narzędziami informatycznymi, które umożliwiają skuteczną i precyzyjną rejestrację czasu pracy pracowników.

Terminal Roger RCP

Elementy kontroli dostępu / systemu RCP:

  • Kontroler – programowalna jednostka centralna, urządzenie działające samodzielnie, posiada zwykle klawiaturę i wyświetlacz. Kontroler umieszczony jest w oddzielnym pomieszczeniu ze względów bezpieczeństwa dostępnym tylko dla administratora systemu.
  • Czytnik – urządzenie peryferyjne podłączone do kontrolera. Jego zadaniem jest przesyłanie danych do kontrolera. Z reguły czytniki umieszcza się na zewnątrz przy wejściach na teren firmy. Czytniki i kontrolery zabezpieczane są systemem antysabotażowym, który powinien być połączony z systemem alarmowym.

Systemy rejestracji czasu pracy oraz ewidencji obecności można z powodzeniem zbudować wykorzystując te same urządzenia, które wykorzystywane są do kontroli dostępu. Transpondery (czyli karty zbliżeniowe, breloki, tagi, naklejki i identyfikatory) stanowią tu unikatowy element identyfikujący pracownika a kontrolery i czytniki realizują podstawowe zadania systemu, zbierając i zapisując dane o ruchu pracowników na terenie firmy. Kontrolery mają możliwość pracy w trybach wejścia, wyjścia, wyjścia służbowego i innych (ustawionych przez operatora systemu). Wszystkie te zdarzenia przechowywane są w pamięci kontrolerów. Producenci dostarczają do produkowanych przeze siebie urządzeń oprogramowanie, dzięki któremu możliwa jest konfiguracja systemu kontroli dostępu. Służy ono nie tylko do konfigurowania, ale także do monitorowania zdarzeń. Takie zdarzenia można wydrukować w postaci prostych raportów. Jeśli oprogramowanie dostarczone przez producenta posiada możliwość raportowania RCP, to można określić kto, kiedy i jak długo pracował.

UHF RFID - czytniki dalekiego zasięgu

UHF (Ultra-High Frequency) RFID (Radio Frequency Identification) czytniki dalekiego zasięgu są urządzeniami służącymi do odczytywania i zapisywania danych na etykietach RFID pracujących w paśmie UHF. Czytniki dalekiego zasięgu UHF RFID charakteryzują się większym zasięgiem odczytu w porównaniu do innych rodzajów czytników RFID. Mogą odczytywać tagi RFID z odległości nawet kilkudziesięciu metrów. Zasięg odczytu zależy jednak od wielu czynników, takich jak moc transmisji czytnika, czułość anteny, otoczenie i ewentualne przeszkody.

Czytnik UHF CZ-RFID-12
Zapisz się do newslettera
Nie rozsyłamy spamu!
Tylko interesujące nowości i promocje
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 t.j.) na podany adres e-mail o nowościach, promocjach i innych usługach oferowanych przez Alarm-Tech Systemy Zabezpieczeń z siedzibą w Krakowie ul Mogilska 104. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości e-mail lub w Panelu Klienta. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
Dane osobowe przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności.