Moduł PS1A-LCK jest przeznaczony do zasilania drugiego przejścia w przypadku, gdy moc wbudowanego zasilacza znajdującego się w kontrolerze dostępu MC16 lub ekspanderze MCX402DR nie wystarcza do obsługi dwóch przejść. PS1A-LCK zasilany jest z napięcia 18VAC i zapewnia napięcie 13.8VDC na wyjściach LCK i TML. Wyjście LCK 1,0A przeznaczone jest do zasilania zamka i jest kluczowane z poziomu linii wejściowej LCKEN. Może ono opcjonalnie być załączone na stałe i być użyte do zasilania innych elementów przejścia np. sygnalizatora, dzwonka itp. Wyjście TML 0,2A jest przeznaczone do zasilania terminali dostępu i jest załączone na stałe. PS1A-LCK posiada wejście do podłączenia źródła zasilania awaryjnego BAT+, które podtrzymuje zasilanie przejścia w przypadku braku napięcia zmiennego. Brak zmiennego napięcia zasilania jest sygnalizowany na wyjściu tranzystorowym ACL. Wszystkie wyjścia modułu są zabezpieczone przed przeciążeniem. PS1A-LCK jest oferowany jako moduł elektroniczny.
Zasilanie i współpraca z akumulatorem
Zaciski AC służą do podłączenia napięcia zasilającego moduł a przy zacisku AC+ umieszczony jest czerwony wskaźnik LED którego świecenie sygnalizuje obecność napięcia na tym wejściu. Moduł PS1ALCK może być zasilany z niezależnego transformatora 18V/20VA lub z tego samego transformatora, co kontroler MC16 lub ekspander MCX402DR. W tym drugim przypadku do zasilania całego zestawu, należy zastosować transformator o większej mocy tak, aby zasilić skutecznie obydwa moduły. Do zacisku BAT+ należy podłączyć dodani biegun akumulatora podłączonego do kontrolera lub ekspandera. Nie należy wykonywać żadnych podłączeń do minusa akumulatora. Masa zasilania modułu PS1A-LCK (GND) musi być zwarta z masą zasilania kontrolera dostępu lub ekspandera.
Wyjścia
Wyjście LCK i wejście LCKEN
Wyjście LCK przeznaczone jest do zasilania zamka. Obecność napięcia na tym wyjściu podlega kluczowaniu z poziomu linii wejściowej LCKEN. Wejście to może być kluczowane przy użyciu wyjść tranzystorowych 15V/5mA lub większych. Zwarcie linii LCKEN do masy załącza napięcie na wyjście LCK. W przypadku, gdy wejście jest na stałe zwarte z masą zasilania, wyjście LCK może być użyte do zasilania innych elementów przejścia np. sygnalizatora, dzwonka itp.
Wyjście zasilania TML
Wyjście zasilania TML przeznaczone jest do zasilania czytników obsługujących przejście. Zacisk TML+ podaje plus zasilania i jest zabezpieczony bezpiecznikiem elektronicznym 0,2A. Zacisk TML- podaje minus zasilania i jest wewnętrznie zwarty z masą zasilania (GND). Przy zacisku TML+ umieszczony jest zielony wskaźnik LED którego świecenie sygnalizuje obecność napięcia na tym wyjściu.
Wyjście sygnalizacyjne ACL
Wyjście ACL podaje minus zasilania w przypadku braku zasilania sieciowego. Wyjście może przełączać prąd do wartości 40mA i przy napięciu do 15V. Ze względu na to, że zarówno kontroler dostępu jak i ekspander MCX402DR samodzielnie dozorują obecność napięcia sieci AC więc korzystanie z wyjścia ACL jest uzasadnione jedynie wtedy gdy moduł jest zasilany z własnego transformatora.
Obsługa przejścia i podłączenie do kontrolera/ekspandera
Moduł PS1A-LCK zapewnia zasilanie 13.8V DC do czytników i zamka gdy jest zasilany z transformatora 18V AC. Wyjście LCK może być kontrolowane na dwa sposoby. Zamek można kontrolować zarówno wyjściem tranzystorowym jak też przekaźnikiem.
Rys.1 - Typowe scenariusze obsługi zamka za pomocą PS1A-LCK
Instalacja
Moduł powinien być zainstalowany wewnątrz obudowy instalacyjnej wyposażonej w szynę DIN. Wszelkie połączenia elektryczne należy wykonać przy braku napięć na przewodach podłączeniowych i przy braku napięcia zasilającego. Opcjonalnie, po zdemontowaniu klipsów mocujących moduł na szynie DIN może on być zamontowany na płaskiej powierzchni. Zalecane jest, aby moduł był zamontowany w tej samej obudowie, w której znajduje się kontroler/ekspander.
Nowoczesny system RACS 5
System RACS 5 jest grupą produktów oraz towarzyszącego mu oprogramowania przeznaczoną do realizacji funkcji fizycznej kontroli dostępu, automatyki budynkowej oraz systemu alarmowego w budynkach. RACS 5 jest łatwo skalowalny i może być stosowany w instalacjach o dowolnej wielkości począwszy od tych najmniejszych, bazujących na jednym przejściu do tych największych obsługujących biurowce, hotele czy stadiony. System kontroli dostępu RACS 5 obejmuje kontrolery wielu przejść serii MC16, czytniki zbliżeniowe MCT, ekspandery wejść/wyjść MCX, program zarządzający VISO oraz aplikację do konfiguracji niskopoziomowej RogerVDM.
Zadania realizowane przez system RACS 5
Kontrola dostępu do pomieszczeń i wind
Sterowanie systemem alarmowym z poziomu punktów logowania
Prezentacja stanu systemu alarmowego na punktach logowania
Realizacja elementów automatyki budynkowej
Monitorowanie pracy systemu w czasie rzeczywistym
Rejestracja zdarzeń w trakcie pracy systemu
Przygotowywanie danych wejściowych dla rozliczania czasu pracy
Dostęp do bazy danych systemu za pomocą interfejsu programowego