Monitoring IP
Monitoring IP - kamery IP i megapikselowe, wideoserwery IP
Rozwiązania oparte na infrastrukturze sieciowej stanowią niezwykle popularne rozwiązanie, wybierane przez klientów, którzy chcą zbudować monitoring wizyjny. W przypadku projektowania monitoringu pomieszczeń lub posesji można bazować na istniejącej już sieci opartej o protokół TCP/IP (ethernet) lub przygotować od nowa projektując i skalując do wymogów jakie stawia konkretne zastosowanie. W przypadku klientów budujących monitoring w domu, na terenach prywatnych oraz w małych firmach zazwyczaj wystarcza drobna rozbudowa istniejącej sieci LAN, należy jednak upewnić się czy szacowana ilość danych nie będzie przewyższała przepustowości oraz nie zakłóci poprawnego funkcjonowania transmisji danych. Do monitoringu sieciowego IP potrzebujesz wydajnego łącza internetowego, tym bardziej jeżeli system monitoringu będzie współdzielił przepustowość z dostępem do internetu.
Bardzo często udaje się w małych domowych sieciach pogodzić kilka kamer z ruchem sieciowym, jednak wraz ze wzrostem ilości kamer IP w sieci obciążenie będzie wzrastać i należy mieć je na uwadze. Do zastosowań profesjonalnych w większości wypadków sieć telewizji przemysłowej IP buduje się od podstaw. Gwarantuje to odseparowanie sygnału wideo od infrastruktury sieciowej firmy. Standardy technologiczne dostępne w rozwiązaniach telewizji dozorowej IP pokrywają się z wszystkimi stosowanymi w przypadku sieci lokalnych oraz rozległych, czyli infrastruktury sieciowej: szybkie sieci światłowodowe, kabel sieciowy typu skrętka UTP, FTP, SFTP kategorii 5 i wyższej oraz sieciach WI-FI.
Główne zalety telewizji przemysłowej IP i monitoringu IP
Monitoring wizyjny oparty o rozwiązania sieciowe posiada podstawową zaletę w stabilności pracy, przy zapewnieniu odpowiednich urządzeń (kamery IP, rejestratory IP oraz dyski twarde, switche i punkty dostępowe) możemy być zachwyceni jakością funkcjonowania takiej formy dozoru i obserwacji miejsc ważnych ze względu na ogólnie pojęte bezpieczeństwo. Dzięki uniwersalności i dużemu rozpowszechnieniu sieci opartych o technologie „ethernetowe” możemy liczyć na możliwość budowania rozległych systemów monitoringu bez specjalnych trudności - tym samym dostępne są rozwiązania zapewniające monitoring domu, monitoring posesji, monitoring firmy, monitoring korporacji, a nawet monitoring miasta w oparciu o wiele węzłów.
Transmisja sieciowa IP zapewnia ponadto większy poziom bezpieczeństwa na poziomie przesyłu danych z wykorzystaniem możliwości prowadzenia transmisji dwukierunkowej nie obarczonej ograniczeniami infrastruktury jak w przypadku sieci starego typu opartych o kabel koncentryczny. Ponadto w ramach przesyłu danych możemy zrealizować transmisję zarejestrowanych dźwięków (transmisja audio) a także przekazywać sygnał sterujący kamerami wyposażonymi w mechanizmy obrotowe oraz zdalne funkcje strojenia parametrów roboczych urządzenia.
Niezwykle istotną zaletą monitoringu prowadzonego w oparciu o sieci IP jest możliwość łatwej dostępności oraz integracji z szeroką gamą dostępnych urządzeń przystosowanych do pracy jako urządzenia sieciowe zarówno przewodowe jak i bezprzewodowe. Tym samym mamy możliwość rejestracji danych z kamer za pomocą serwerów danych i rejestratorów cyfrowych do kamer IP, podglądu w czasie rzeczywistym za pomocą komputerów a nawet pogląd obrazu z kamer za pomocą telefonu wyposażonego w kartę sieci bezprzewodowej oraz urządzeń mobilnych. Dane rejestrowane przez kamery IP mogą być równocześnie wysyłane automatycznie na strony internetowe, na konta e-mail oraz konta FTP.
W przypadku posiadania telewizji przemysłowej opartej na starym typie infrastruktury CCTV, nadal możemy dokonać przejścia do standardu IP, dzięki zastosowaniu konwerterów sygnału analogowego na sygnał cyfrowy zamienimy kamery analogowe na urządzenia gotowe do przesyłania obrazu w pełnej rozdzielczości PAL z prędkością nawet do 25 klatek na sekundę.
Kamery megapikselowe IP oraz kamery HD i full HD
Wszędzie tam gdzie zachodzi potrzeba zarejestrowania obrazu najwyższej jakości tam zastosowanie mają kamery megapikselowe (megapixelowe), które posiadają obecnie matryce o rozdzielczości nawet do 5 megapikseli. Są to urządzenia przewyższające parametrami kamery analogowe dając lepszą jakość rejestrowanego obrazu oraz podwyższoną ilość szczegółów.
Na pozcątku ich zastosowanie wiązało się ze specjalnymi wymaganiami względem monitoringu obiektów i osób. Jednak dzięki ciągłemu postępowi technicznemu kamery IP megapikselowe stają się coraz popularniejsze a ich cena staje się coraz przystępniejsza. Do rejestracji obrazu z kamer można stosować rejestratory video DVR, serwery video a nawet odpowiednio dostosowany serwer oparty na komputerze PC. Taka elastyczność zastosowania sprawia, że kamery megapikselowe, podobnie jak kamery IP są coraz częściej wybierane jako rozwiązania do budowy telewizji dozorowej (CCTV-IP).
Ograniczenia monitoringu opartego o sieci IP
Nie ma technologii idealnej, są tylko odpowiednio zaprojektowane jej zastosowania, dlatego każdy doświadczony instalator - specjalista od monitoringu wizyjnego oraz zabezpieczeń musi pamiętać o tym, że sieci IP mają kilka wymagań. Ograniczeniem dla systemu IP jest niewątpliwie limitowana ilość połączeń do i od urządzeń prowadzących rejestrację oraz zapis danych. Dodatkowym ograniczeniom poddaje się sama przepustowość posiadanego rozwiązania, do niedawna w naszym kraju i na świecie popularne były sieci o przepustowościach do 100 Mbit/s, obecnie przechodzi się na standard gigabitowy o przepustowości do 1000 Mbit/s. W pierwszym wypadku ilość urządzeń jakie mogą jednocześnie funkcjonować w trybie roboczego przesyłu danych jest ograniczona. Dla kamer IP będzie to maksymalnie 10 kamer z rejestratorem cyfrowym IP, w przypadku kiedy sieć ma być współdzielona przez komputery i aplikacje użytkowników ilość ta może spaść do kilku.