Telewizja przemysłowa
Monitoring wizyjny CCTV
Telewizja przemysłowa to system przekazywania obrazu z określonych pomieszczeń w zamkniętym systemie do nadzoru oraz zwiększeniu bezpieczeństwa obiektów lub przestrzeni, w obrębie których zostały zainstalowane kamery. Systemy te są powszechnie stosowane w obiektach użyteczności publicznej takich jak centra handlowe, sklepy, kasyna gry, ulice miast, place itp. Dostęp do podglądu oraz nagrań jest zwykle delegowany do osób do tego uprawnionych. Obecne systemy umożliwiają tworzenie personalizowanych uprawnień do konkretnych zasobów.
Podstawowymi elementami monitoringu wizyjnego są:
- kamery przemysłowe
- rejestrator
- zasilacz lub switch
- medium transmisji
Nowoczesne systemy telewizji przemysłowej umożliwiają użytkownikowi nie tylko kompleksowe monitorowanie, analizowanie oraz zapisywanie obrazów z kamer przemysłowych. Systemy te oprócz powyższych umożliwiają automatyczną analizę obrazu pod kątem wykrycia człowieka, pojazdu, twarzy itd. Zapewniają natychmiastowe powiadamianie o zaistniałym zdarzeniu, a także zapis zdarzenia na pamięci rejestratora. Obecne systemy umożliwiają również monitorowanie ruchu drogowego, temperatury czy nawet przepływu osób oraz realizowaniu na ich podstawie złożonych statystyk.
Dodatkowe korzyści
Dzisiejsze systemu telewizji przemysłowych przystosowane są do integracji z różnego rodzaju systemami takimi jak: kasy fiskalne, systemy transmisji na żywo, wideodomofony, oprogramowanie ERP, nagłośnienie itd. Takie integrację z powodzeniem odnajdują zastosowanie w takich miejscach jak magazyny, linie produkcyjne, centra logistyczne, obiekty kultu religijnego czy parki rozrywki.
Kamery przemysłowe
Kamery przemysłowe są najważniejszym elementem systemu monitoringu wizyjnego. Wykorzystywane są do kontrolowania i zapewnienia bezpieczeństwa posiadłości. Poprawne zamontowanie monitorujących stwarza większe prawdopodobieństwo odstraszenia lub schwytania włamywacza lub napastnika poprzez uwiecznienie jego wizerunku.
Wyróżniamy różne rodzaje kamer:
- kamery kompaktowe
- kamery kopułkowe (turret, dome)
- kamery tubowe (bullet)
- kamery szybkoobrotowe (PTZ, PT)
- kamery specjalne (ukryte, rybie oko, nasobne, mobilne)
Obecnie kamery kopułkowe, tubowe oraz szybkoobrotowe posiadają zintegrowany oświetlacz. Obecnie wyróżniamy trzy typu oświetlaczy:
- Podczerwień (IR)
- Światło białe (WL)
- Oświetlacz dualny (IR + WL)
Kamery wyposażone w oświetlacz podczerwieni zapewniają kolorowy obraz w dzień oraz czarno-biały w nocy. Wariant ze światłem białym zapewnia kolorowy obraz 24/7. Kamery z oświetlaczem dualnym łączą cechy obu powyższych, nocny obraz może być czarno-biały lub kolorowy w zależności od preferencji użytkownika lub zastosowania trybu inteligentnego kamery.
Najważniejszym elementem kamery jest przetwornik obrazu CMOS, który pozwala na przetwarzanie otrzymanego obrazu z obiektywu na sygnał elektryczny. W zależności od potrzeb stosowane są przetworniki o różnych parametrach. Im mniejsza wartość czułości podawana w lux’ach tym przetwornik lepiej będzie sprawdzał się w warunkach trudnego oświetlenia.
Nowoczesne kamery wyposażane są dodatkowo w różne sprzętowe oraz programowe systemy ulepszające obraz, należałoby tu wymienić przede wszystkim WDR, BLC, HLC, Defog, Defog czy AWB i AGC.
Rejestratory cyfrowe
W profesjonalnych systemach telewizji przemysłowej nie może zabraknąć rejestratora. Są to urządzenia pozwalające na nagrywanie wideo w formacie cyfrowym na dyskach twardych lub innych urządzeniach pamięci masowej. Obecnie rejestratorem może być dedykowany serwer działający nawet na komputerze klasy PC lub dedykowane do tego urządzenie przygotowane przez producenta. Rejestratory obecnie dzielimy na podstawie obsługiwanych kanałów wideo, najmniejsze jednostki umożliwiają obsługę 4 kamer a największe 256 i niekiedy więcej. Kanałem dla rejestratora jest kamera. Oprócz funkcji nagrywania rejestrator zapewnia również dostęp do zasobów systemu oraz możliwość konfiguracji dodanych do niego kamer.
Monitoring Sieciowy IP - Telewizja Przemysłowa Nowej Generacji
Rozwój technologii systemów zabezpieczeń oraz transmisji danych w sieciach komputerowych doprowadził do powstania systemów CCTV IP. Połączenie sieci komputerowej z systemem telewizji przemysłowej to krok milowy dla całej branży. Systemy oparte o TCP/IP zapewniają stabilność, bezpieczeństwo oraz funkcjonalność nie spotykaną do tej pory w żadnym innym systemie telewizji przemysłowej. Do rejestrowania obrazu oraz dźwięku wykorzystywane są kamery IP, a rejestratory IP odbierają już wcześniej zdekodowany strumień danych, następnie zapisują gotowy ciąg bitów na swoich dyskach twardych. Systemy IP pozwalają na olbrzymią skalowalność przez co nie jest problemem zapis na rejestratorze kamery zamontowanej nawet po drugiej stronie globu. Parametry obrazu w tych systemach są o wiele lepsze niż analogowych odpowiednikach oraz cieszą o wiele bardziej płynnym obrazem. Kamery IP oraz rejestratory często wyposażone są dodatkowo w różne systemy inteligentnej analizy obrazu, przez co wykrywanie twarzy, odczyt tablic rejestracyjnej czy wykrycie zapiętych pasów, założonego kasku lub maseczki to coraz powszechniejsza funkcjonalność.