Złącza modularne RJ
Internet szybko stał się nieodzownym elementem życia każdego człowieka. Kiedy chcemy korzystać z niego na szerszą skalę, potrzebujemy dodatkowych akcesoriów. Tak jest m.in. z zaawansowanym sprzętem RTV - w celu zapewnienia jakości odbioru warto skorzystać z przewodowego połączenia sieciowego. Wtyczka Ethernet pozwala na stworzenie wielu instalacji elektrycznych - aby jednak do tego posłużyła, musimy mieć do dyspozycji urządzenia obsługujące sieć Ethernet.
Najpopularniejsze złączki do kabla internetowego i telefonicznego
Kiedy zamierzamy podłączyć komputer do sieci lub połączyć telewizor z laptopem, potrzebny jest nam odpowiedni kabel. Aby ów przewód pasował do gniazda, powinien być zakończony właściwą wtyczką. Standardowa wtyczka do kabla internetowego to złącze RJ45, nazywana tak od skrótu Registered Jack typu 45. Ten niewielki element łączy okablowanie klienta z okablowaniem firmy telekomunikacyjnej. Końcówka RJ45 jest zazwyczaj używana do podłączania modemu - choć nie każdego. Potocznie zwykło się mówić o RJ45 jako o synonimie dla wtyczki 8P8C - wiele osób traktuje je jak to samo, czyli złączki wykorzystywane w kablach Ethernet. Choć łączy je duże podobieństwo, z technicznego punktu widzenia nie powinniśmy ich ze sobą mylić. Wtyk RJ45 nie będzie pasował do klasycznego gniazda 8P8C ze względu na dodatkową wypustkę; może więc nie być kompatybilny ze wszystkimi modemami. Oba natomiast są złączami z 8 stykami oraz miejscem do wykorzystania na 8 styków. W sklepie Napad.pl znajdziemy też wtyczki telefoniczne przeznaczone do zadań specjalnych, znane jako wtyk RJ12 lub 6P6C, a także RJ14 (6P4C). Te popularne złącza mają odpowiednio po 6 i po 4 styki, a sięgamy po nie podczas wykonywania zakończeń kabli do rozmaitych urządzeń telefonicznych. Wyróżniamy również inne typy wtyków RJ; liczba następująca po oznaczeniu literowym określa ilość pinów i rodzaj sygnałów.
Różne rodzaje wtyczek do kabla internetowego
Wtyczka RJ45 występuje w różnych wariantach. Należy ją dopasować do używanego kabla. Przewody, które stosujemy, różnią się zastosowaniem i właściwościami. Najczęściej spotykane to UTP, STP i FTP. Kabel sieciowy UTP jest przewodem nieekranowanym (Unshielded Twisted Pair), często używanym w sieciach informatycznych. Kategoria zastosowanego kabla UTP ma wpływ na prędkość pobierania danych.
W przypadku domostw oraz małych przedsiębiorstw najczęściej stosowana jest kategoria 5e, w nowszych budynkach i większych obiektach warto wybrać kategorię 6. Kabel i wtyk RJ45 kat 6 zapewniają dużą wydajność i niezawodność. Im wyższa kategoria, tym wyższa przepustowość. Gniazdo komputerowe, przewód oraz złącze muszą być tej samej kategorii, ale także zgadzać się w kwestii ekranowania.
Drugi typ, STP (Shielded Twisted Pair), to przewód ekranowany - ma oplot i uziemienie; ekranowana jest sama skrętka oraz wszystkie pary przewodów. Z kolei kabel FTP (Foiled Twisted Pair) ma ekran foliowy oraz uziemienie. Te dwa rozwiązania sprawdzają się w miejscach, w których mamy do czynienia z zakłóceniami elektromagnetycznymi.
Złącza przelotowe
Instalatorzy cenią złącza przelotowe: system Pass Through umożliwia łatwiejsze zarobienie końcówki, ponieważ możliwe jest równomierne przeciągnięcie wszystkich żył przez wtyczkę. Do łatwiejszej instalacji przyczynia się także możliwość kontrolowania kolejności ich ułożenia przed zaciśnięciem. Aby zarobić wtyk przelotowy, potrzebna jest specjalna zaciskarka.
Najwyższą jakość zapewnia wtyk RJ45 ekranowany i przelotowy. Ekranowanie sprawia, że możemy liczyć na lepszy odbiór sygnału. Przelotowość ułatwia instalację oraz odpowiada za bardziej precyzyjne zaciśnięcie żył. Warto wspomnieć, że w warunkach domowych może wystarczyć złącze nieekranowane UTP, jeśli jednak szukamy bardziej zaawansowanego rozwiązania, ekranowanie będzie przydatne.
Dodatkowe akcesoria do wtyczek
Wtyk RJ45 możemy ochronić kolorową osłonką wykonaną z miękkiego tworzywa - zapobiega to przedostawaniu się kurzu i wilgoci, a także przypadkowemu wyłamaniu klipsa. Budowa osłony wtyku wymaga założenia jej na przewód, zanim zaciśniemy wtyk na skrętce komputerowej. Elastyczność materiału naszych kolorowych osłonek pozwala na wykorzystanie ich przy różnych kablach: UTP, STP i FTP. Dostępne są w różnych barwach.