Urządzenia LAN, WLAN
Monitoring IP - urządzenia LAN, WAN - switche, routery i accesspointy oraz akcesoria LAN
Dostępność, uniwersalność oraz łatwość zastosowania to cechy, które charakteryzują technologie sieciowe LAN/WLAN/WAN. Dzięki wymienionym właściwościom budowa skutecznego monitoringu wizyjnego jest prosta i może być współdzielona z sieciami komputerowymi. W ofercie sklepu znajdziesz wszelkie niezbędne urządzenia sieciowe, które można wykorzystać do zbudowania monitoringu IP zarówno do domu, jak również do bardziej profesjonalnych i wymagających zastosowań.
Switche sieciowe do monitoringu - szybkie i wydajne sieci monitoringu
Przełączniki sieciowe to urządzenia pozwalające na połączenie urządzeń w sieciach lokalnych oraz całych sieci między sobą zapewniając komunikację i wydajny przesył danych. („switch” z języka angielskiego oznacza „przełączać”) W przypadku sieci monitoringu IP switch zapewnia połączenie pomiędzy elementami systemu wizyjnego, umożliwiając tym samym przesył danych cyfrowych pomiędzy kamerami, rejestratorami cyfrowymi oraz innymi urządzeniami w sieci jak komputery i monitory służące do podglądu obrazu z kamer oraz zarządzanie ich konfiguracją.
Ze względu na przeznaczenie oraz cel sieci w której ma odbywać się obieg informacji z monitoringu możemy zastosować switche o przepustowości 100 Mbps (megabity na sekundę) lub ostatnio coraz popularniejsze i zapewniające dużą wydajność switche 1000 Mbps. Switch 100 megabitowy nadaje się do małych sieci, gdzie gwarantuje stabilność pracy z mniejszą ilością urządzeń, dobry dla użytkowników domowych. Switch 1000 megabitowy (gigabitowy) są znacznie szybsze i wydajniejsze przy większych obciążeniach w sieciach monitoringu złożonych z wielu kamer o wysokiej jakości, które wykorzystują dużo większy zakres dostępnej przepustowości łącz.
W szczególności dotyczy to kamer megapikselowych oraz monitoringu wizyjnego gdzie odbywa się równoczesna transmisja z kamer do rejestratorów cyfrowych oraz do urządzeń wykonujących podgląd w czasie rzeczywistym oraz realizujących kopię zapasowe danych. Istotną technologią jaka ma zastosowanie w monitoringu IP jest PoE (z języka angielskiego Power over Ethernet), czyli zasilanie za pomocą kabla sieciowego Ethernet. Jeśli chcemy zastosować kamery PoE, musimy zapewnić aby przełącznik sieciowy był wyposażony w możliwość pracy z urządzeniami Power over Ethernet.
Ostatnim aspektem jaki ma znaczenie przy zakupie switch'a do zastosowań CCTV IP jest to czy jego obudowa umożliwia montaż w standardzie szafy Rack. Jeśli infrastruktura sieci jest umieszczona w serwerowni lub centrum danych należy zakupić urządzenia, umożliwiające montaż w szafach teleinformatycznych RACK.
Routery do monitoringu - monitoring bezprzewodowy
Aby w ramach jednego łącza internetowego umożliwić równoczesny dostęp do internetu (jak również w odwrotnym kierunku a więc z internetu do urządzeń) dla wielu komputerów lub urządzeń IP stosuje się routery sieciowe. Dzięki temu mamy możliwość wysyłania informacji z kamer poza obszar sieci lokalnej (np. podgląd zdalny kamer gdy jesteś na wakacjach) oraz zdalną konfigurację. Routery do monitoringu IP dobieramy w zależności typu łącza sieciowego z jakiego korzystamy - tutaj najlepiej zasięgnąć informacji od operatora. Dla przykładu zastosujemy modem DSL w przypadku UPC (Chello) lub modem ADSL dla łącz dostępowych do internetu Neostrady lub Netii. Routery mogą działać przewodowo lub bezprzewodowo jako Routery Wifi, gdzie rozróżnimy kilka standardów maksymalnej szybkości przesyłania danych - od 150Mbps nawet do 2400Mbps.
Punkty dostępowe lub w angielskiej wersji Access-Pointy to urządzenia zapewniające urządzeniom bezprzewodowym (Wifi) na dostęp do zasobów sieci za pośrednictwem bezprzewodowego medium transmisyjnego, którym są fale radiowe. Access-Point jest mostem, który łączy sieć Wifi z siecią LAN opartą najczęściej o standard Ethernet. W zależności od standardu urządzenia dostępowe mogą pracować w dwóch zakresach pasma przenoszenia 2,4GHz i 5Ghz. 2,4 GHz jest bardzo rozpowszechnione, gdyż stanowi pierwotną wersję w sieciach bezprzewodowych. Innym parametrem urządzeń dostępowych są maksymalne prędkości przesyłu danych, które wynoszą od 150Mbps mawet do 4800Mbps. Szybkość przesyłu danych należy dobrać na podstawie ilości urządzeń aktywnych w budowanej sieci monitoringu IP oraz na podstawie przypuszczalnego ruchu sieciowego jaki będą generować. Podobnie jak w przypadku przełączników sieciowych, access-point'y oraz routery mogą wspierać technologię PoE, tym samym mogą działać bez dodatkowego zasilania zewnętrznego.
W przypadku monitoringu IP, który wykorzystuje zewnętrzne kamery IP punkty dostępowe mogą być realizowane w wersji zewnętrznej dostosowanej do pracy w bardziej wymagających warunkach, w tym deszczu oraz w trakcie zimowych mrozów. Zewnętrzne urządzenia dostępowe powinny spełniać normy związane przede wszystkim z wodoszczelnością.
Praktyki monitoringu wizyjnego IP
Projektując sieć monitoringu IP należy zatem poznać po pierwsze wymagania oraz sposób realizacji infrastruktury. Z podstawowych informacji możemy wnioskować czy sieć do monitoringu będzie współdziałała z lokalną siecią komputerową czy wymaga stworzenia osobnej podsieci celem odseparowania obciążeń generowanych w obu obiegach. Dodatkowo maksymalna przepustowość sieci będzie zależała od tego ile i jakie kamery IP i urządzenia rejestrujące IP planujemy zastosować. Szacunkowo możemy określić, że zajętość pasma sieciowego przez kamery IP oraz kamery megapikselowe waha się w granicach od 2500Mbps do nawet 20 000Mbps dla jednego urządzenia aktywnego. Zawsze warto przed zakupem skonsultować z pracownikiem naszej firmy, który doradzi i pomoże zaprojektować sieć telewizji dozorowej dostosowanej do potrzeb i dostępnego budżetu.