Czujka optyczno - termiczna LEP OSD63A to nowoczesna czujka adresowalna pracująca w systemie AFS42, posiada wielopoziomowe zabezpieczenia przed fałszywymi alarmami i zaawansowane algorytmy detekcji warunków środowiskowych informujących czujkę o początkowym stadium pożaru.
Zasada działania
Proces pomiaru gęstości dymu polega na detekcji światła odbitego od cząstek dymu, w którym przedostaje się do wnętrza komory pomiarowej poprzez szczeliny w koszyku, oraz otwory w specjalnym labiryncie optycznym, uniemożliwiającym jednoczesne dostanie się światła oraz owadów do wnętrza komory pomiarowej. Konstrukcja komory pomiarowej ma na celu uodpornienie czujki OSD 63A na zewnętrzne światła, owady i przypadkowe nieistotne smugi dymu np. papierosowego. Układ logiczny czujki nie wprowadzi czujki w stan alarmu jeżeli przekroczenie progu zadymienia będzie jednorazowe. Wyłączenie czujki ze stanu alarmowania jest możliwe po całkowitym przedmuchaniu czujki i obniżeniu zasilania poniżej 1V na minimum 1sec. Dobór długości fali wiązki pomiarowej, geometria wiązki oraz kąt pomiędzy osiami elementów optycznych decydują o szczególnej przydatności czujki do wykrywania cząstek dymu o dużych wymiarach, charakterystycznych dla pożarów niskoenergetycznych – czyli tlenie się i żarzenie materiałów we wstępnej fazie powstawania pożarów. Elementy detekcji zmian temperatury w otoczeniu czujki OSD 63A (2 detektory) działają w systemie różniczkowo nadmiarowym – identyfikują znaczny przyrost temperatury i/lub przekroczenie wartości granicznej temperatury.
Budowa
Czujka złożona jest z kilku elementów z tworzywa sztucznego które można rozłożyć bez użycia specjalistycznych narzędzi. Ma to na celu ułatwienie ewentualnego serwisowania (odkurzenie, umycie elementów) w przypadku silnie zabrudzonych pomieszczeń w których algorytm auto kompensacji wyczerpał swoje możliwości adaptacji. Integralną częścią każdej czujki jest gniazdo GN63. Zostało one zaprojektowane z myślą o maksymalnym uproszczeniu i skróceniu czasu potrzebnego na uruchomienie czujki w danym systemie. Podłączenie przewodów do gniazda polega na wsunięciu odizolowanej końcówki w boczny otwór wkładki (zgodnie z opisem na gnieździe). Podłączenie odbywa się bez użycia narzędzi (np śrubokręta) i można je wykonać jedną ręką.
Instalacja
Pomieszczenia zamknięte, w których czujki mogą być instalowane, powinny być wolne od dymu, nadmiernej ilości pyłu, oparów substancji żrących i powodujących korozję. Podczas eksploatacja niedopuszczalne jest powstawanie rosy lub szadzi na powierzchni czujki. Budynki w których montowane są czujki OSD63A powinny zawierać instalację odgromową. Przed rozpoczęciem normalnej pracy czujki OSD63A zalecana jest procedura uruchomienia systemu ppoż. Należy podać na linię zasilającą czujki normalnego napięcia dozorowania na okres kliku minut. Ten proces dotyczy w szczególności czujek, które nie pracowały pod napięciem przez dobę lub dłużej. Przy pierwszym uruchamianiu systemu zaleca się sprawdzanie działania czujki przez zadymienia - zadymienia należy przeprowadzić indywidualnie dla każdej czujki.
Ilość czujek OSD63A należy tak dobrać aby nie została przekroczona dla każdej czujki maksymalna powierzchnia dozorowania oraz maksymalny poziomy odstęp między najbardziej oddalonym punktem na stropie we wszystkich zabezpieczanych pomieszczeniach.
A - maksymalna powierzchnia dozorowania, D - maksymalny poziomy odstęp między najbardziej odległym punktem na stropie a czujką.
Niezbędne odstępy detektora optycznego czujki od stropu lub dachu wynikają z jego ukształtowania oraz wysokości pomieszczenia
Konserwacja i przeglądy
Zgodnie z zalecaniami Centrum Naukowo Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej stosuje się następujące czasookresy konserwacji optycznych czujek dymu:
raz na miesiąc w pomieszczeniach zapylonych
raz na kwartał w pomieszczeniach o średnim zapyleniu
raz na pół roku w pomieszczeniach o znikomym zapyleniu np.: pomieszczenia biurowe bez wykładzin
Stopień zapylenia pomieszczeń określa każdorazowo projektant systemu wraz z inwestorem oraz inspektorem nadzoru wizji lokalnej w nadzorowanym obiekcie.
Zastosowanie
Optyczno - termiczna czujka pożarowa OSD-63A przeznaczona jest do wykrywania obecności dymu w powietrzu, w początkowej fazie powstawania pożaru. Parametry elektryczne czujki OSD-63A umożliwiają stosowanie jej z powodzeniem w systemach sygnalizacji pożaru. Czujka jest przystosowana do pracy w pomieszczeniach zamkniętych, w których w normalnych warunkach nie występuje dym, kurz i skraplanie pary wodnej.
Czujka adresowalna do systemu AFS42 - OSD63A. Dwustronny izolator zwarć. Możliwość ustawienia w czujniku adresu w celu zaadresowania podłączonego do czujki konwencjonalnego ROPa. Przekaźnik w czujniku może zostać skonfigurowany jako liniowe wyjście w systemie AFS42. Podobnie można skonfigurować w systemie odpowiednie zaciski czujki jako wejście systemowe.