Dla układu elektronicznego MAR42 są rozpoznawalne dwa stany ROP-42: jego brak oraz stan alarmowania. Moduł MAR42 ma zakodowany unikalny adres w danym systemie AFS42 od 00 do 99. Centrala AFS42 trzy razy na sekundę "odpytuje" każdego dołączonego do niej ROP42 otrzymując odpowiedzi wszystkie stany pracy i na ich podstawie podejmuje decyzje wynikające z konfiguracji systemu. Zbicie szybki a tym samym wciśnięcie przycisku w ostrzegaczu ROP42 powoduje wysłanie sygnału alarmowego, który przez centralę AFS42 traktowany jest jako alarm I stopnia. ROP42 ma zrealizowany na obwodzie drukowanym MAR42 układ izolatora zwarć. Stan izolatora nie jest przekazywany do centralki podczas odpytywania gniazda, natomiast centrala jest w stanie zlokalizować które ROP42 mają rozwarte izolatory na podstawie informacji jednostronnych odpowiedzi ROP42 w linii pętlowej. ROP42, w którym jest rozwarty izolator jest zasilany i "widziany" przez centralkę od tej strony w której nie ma zwarcia.
Budowa
ROP42 został wyposażony w moduł adresujący MAR42. Na obwodzie drukowanym tego modułu są zainstalowane zaciski za pomocą których gniazdo jest włączane w linię dozorową. Jedna para zacisków " + - " służy do podłączeni linii dochodzącej a druga para linii odchodzącej. Zacisk oznaczony jako E służy do wspólnego podłączenia ekranów obu kabli.
Zastosowanie
Ręczny ostrzegacz pożarowy ROP42 przeznaczony jest do wywoływania alarmu przez osobę, która zauważyła pożar. ROP42 pracuje w linii dozorowej centralki AFS42.