Ręczny ostrzegacz pożarowy ROP-4001MH jest przeznaczony do przekazywania informacji o pożarze do współpracującej centrali sygnalizacji pożarowej przez osobę, która zauważyła pożar i ręcznie uruchomiła ostrzegacz. Ręczne ostrzegacze mogą pracować wyłącznie na liniach/pętlach dozorowych central interaktywnego systemu sygnalizacji pożarowej POLON 4000 i POLON 6000. Ostrzegacz ROP 4001MH przeznaczony jest do montażu na zewnątrz obiektów.
Zasada działania
Adresowalny ostrzegacz pożarowy ROP-4001MH działaja (przełączają styki) po uderzeniu w szybkę zabezpieczającą i wciśnięciu przycisku. Jest to przycisk typu B. Ręczne ostrzegacze są wyposażone w wewnętrzne izolatory zwarć. Stan alarmowania ostrzegacza jest sygnalizowany czerwonymi rozbłyskami dwukolorowej diody świecącej, która potwierdza zadziałanie systemu sygnalizacji pożarowej. Układ elektroniczny ostrzegacza kontroluje rezystancję styku mikroprzełącznika; w przypadku pogorszenia się jego parametrów do centrali jest przekazywana o tym odpowiednia informacja. Podobnie dzieje się w przypadku zadziałania izolatora zwarć i uszkodzenia pamięci EEPROM, wykorzystywanej do adresacji ostrzegacza, Te zdarzenia, jako stany nieprawidłowe, sa sygnalizowane przez ostrzegacz żółtymi rozbłyskami jego diody świecącej i wywołują odpowiednią sygnalizacje uszkodzenia w centali. Kodowanie adresu ręcznego ostrzegacza odbywa się automatycznie z centrali - kod adresowy zapisywany jest w jego nieulotnej pamieci.
Rys.1 Schemat podłączenia linii dozorowej w ostrzegaczu
Rys.2 Ostrzegacz z odchyloną szybką
Budowa
ROP-4001MH został wyposażony w obudowę wykonaną z czerwonego tworzywa, z przeźroczystą szybką wykonaną z niełamiącego sie tworzywa sztucznego. Szybka zabezpiecza przed przypadkowym uruchomieniem ostrzegacza. Testowanie ostrzegaczy odbywa sie poprzez ich uruchomienie analogicznie jak w przypadku pożaru. Za pomocą specjalnego kluczyka możliwe jest przywrócenie ostrzegacza do stanu dozorowania. Ostrzegacz ROP 4001MH ma dodatkowe uszczelnienie wewnątrz obudowy, chroniące układy elektroniczne przed wpływem warunków atmosferycznych.