Wielodetektorowa czujka ciepła i płomienia TOP-40 przeznaczona jest do wykrywania i sygnalizowania źródła pożaru charakteryzującego się wzrostem temperatury i płomieniem lub tylko wzrostem temperatury. Zastosowanie dwóch sensorów temperatury i promieniowania podczerwonego powoduje zwiększenie odporność czujki na zakłócenia i minimalizuje możliwość wystąpienia fałszywych alarmów. Czujka spełnia wymagania PN-EN 54-5 dla klasy A1R oraz PNEN 54-10 dla klasy 2.
Zasada działania
Sensor ciepła to termistor, który reaguje na wzrost temperatury występujący w początkowej fazie pożaru. Sensor płomienia to piroelement, który jest szczególnie czuły na długość fali 4,35 µm (tzw. prążek CO2). Wykrycie wzrostu czynnika pożarowego przez sensor płomienia powoduje wzrost czułości toru temperaturowego. Sensor ciepła i sensor płomienia stanowią układ detekcyjny, z którego informacje o czynnikach pożarowych poddawane są analizie przez mikroprocesor nadzorujący pracę czujki i oceniający zagrożenie pożarowe. W przypadku przekroczenia ustalonej wartości wzrostu lub progu czynnika pożarowego, układ elektroniczny czujki przekazuje sygnał alarmowy do centrali sygnalizacji pożarowej.
Budowa
Układ detekcyjny czujki zawiera dwa sensory: ciepła i płomienia. Sensory te umieszczone są centrycznie jeden nad drugim. Kształt zewnętrzny i konstrukcja czujki ułatwia czynnikom pożarowym oddziaływanie na układ detekcyjny. Całość umieszczona jest w obudowie wykonanej z białego tworzywa. Czujka wyposażona jest we wskaźnik optyczny, który świeci w stanie alarmowania. Wskaźnik umożliwia szybką lokalizację sygnalizującej czujki. Jeżeli czujka jest źle widoczna lub zainstalowana w trudno dostępnym miejscu, można dołączyć dodatkowy wskaźnik optyczny, np. WZ-31, zainstalowany w dostępnym i widocznym miejscu. Czujka TOP40 instalowana jest w gnieździe G-40.