Gigabitowy media konwerter RBFTC11 Ethernet - SFP dedykowany do systemów telewizji przemysłowej IP. W przeciwieństwie do wielu innych konwerterów mediów dostępnych na rynku, ma zewnętrzną wodoodporną obudowę ze śrubą blokującą, a uchwyt montażowy można przymocować i zablokować śrubą od wewnątrz obudowy. Urządzenie posiada zasilanie 12-57V PoE z obsługą 802.3af/at. W zestawie iniektor PoE, zasilacz i uchwyt. Współpracujące moduły SFP należy zakupić osobno. Sprawdź listę kompatybilnych wkładek SFP.
Światłowody jedno, a wielomodowe
Światłowody jedno i wielomodowe to dwa różne światłowody różniące się pomiędzy sobą technologią wykonania i zastosowaniem. Światłowody jednomodowe służą do przesyłania jednego modu światła, sygnał nie ulega rozproszeniu (brak dyspersji międzymodowej). Strumień danych przesyłany jest równolegle do osi i dociera do końca włókna w jednym modzie bez odbić. Średnica włókna wynosi 5 do 10 mikronów a źródłem światła jest laser. Ten rodzaj światłowodów nadaje się do dalekosiężnej telekomunikacji światłowodowej, gdyż sygnał może być transmitowany bez wzmacniania nawet na odległość do 100 km.
Światłowód wielomodowy to światłowód, który umożliwia rozchodzenie się w nim wielu modów światła różnej długości. Wraz z propagowaniem wielu modów światła w światłowodzie dochodzi do dyspersji modowej, czyli rozmycia sygnału. Zjawisko to wpływa na zmniejszenie prędkości i odległości transmisji, która jest znacznie krótsza niż w przypadku światłowodów jednomodowych. Kupując światłowód należy zwrócić uwagę na: jego typ (światłowód jednomodowy/ wielomodowy), średnicę (zwykle wielomodowy: 50/125 lub 62.5/125 mikrometra natomiast jednomodowy: 9/125 mikrometra) oraz typ złącza (SC lub ST). Aby zapewnić komunikację między urządzeniami na odległości do 5 km należy skorzystać z światłowodów wielomodowych, które są tańszym rozwiązaniem a jakościowo nie będą się różnić od światłowodów jednomodowych. W przypadku konieczności transmisji na większe odległości (powyżej 5km) należy użyć światłowodów jednomodowych.