Odbiornik radiowy DWP12R (DWP24R)
Odbiornik uniwersalny DWP12R (DWP24R) to skuteczne rozwiązanie, przeznaczone do pracy w systemach alarmowych i zdalnego sterowania. Charakteryzuje się doskonałą czułością i selektywnością oraz zgodnością z najnowszymi wytycznymi UE w zakresie urządzeń zdalnego sterowania.
Rys.1 Schemat podłączenia odbiornika.
Możliwość przypisania dowolnych przycisków pilota
Odbiornik posiada dwa przyciski programowania. Wybierając przy programowaniu jeden z nich można przypisać dowolny przycisk pilota do wybranego kanału odbiornika. Więcej, ten sam przycisk pilota można wpisać również do drugiego kanału odbiornika, albo dwa przyciski pilota wpisać do jednego kanału odbiornika. Cechy te umożliwiają realizację poniższych sposobów sterowania:
- część pilotów jedno przyciskowych steruje pierwszym wyjściem, a pozostałe – drugim,
- dowolny przycisk pilota steruje wyjściem nr 1, a inny przycisk – wyjściem nr 2,
- dwa przyciski pilota sterują tylko jednym wyjściem: jeden przycisk włącza wyjście, a drugi – wyłącza,
- jeden przycisk pilota steruje dwoma wyjściami jednocześnie (np. sterujemy dwoma urządzeniami separowanymi galwanicznie).
Uwaga! Pełna swoboda wiązania przycisków pilota do wyjść odbiornika dotyczy pilotów 1 - 4 kanałowych oraz pilota wielokanałowego STX. W przypadku pilotów CH8H i CH32H występuje ograniczenie: nie można do jednego odbiornika wpisać równocześnie przycisków z dwóch sąsiednich banków, np. z banku 1 i 2, 3 i 4 itd.
Różne tryby pracy wyjść odbiornika
Każde wyjście odbiornika może pracować w jednym z wielu trybów określonych zworkami oraz zaprogramowanym, dla każdego wyjścia oddzielnie, trybem pracy: mono lub bistabilnym. Pozwala to realizować różne rozwiązania w zakresie zdalnego sterowania, np.:
- naciśnięcie przycisku pilota załącza wyjście na określony czas. Kolejne naciśnięcie w czasie załączenia wyjścia przedłuża czas załączenia;
- naciśnięcie przycisku pilota załącza wyjście na stałe. Kolejne naciśnięcie – wyłącza;
- naciśnięcie przycisku pilota załącza wyjście na określony czas. Kolejne naciśnięcie, gdy wyjście jest włączone – wyłącza;
- naciśnięcie przycisku pilota załącza wyjście na stałe, lub na określony czas. Kolejne naciśnięcie wyłącza to wyjście. Ten tryb różni się od dwóch poprzednich tym, że nie ma możliwości załączenia dwóch wyjść jednocześnie. Jeżeli załączone jest wyjście 1, a naciśniemy przycisk od wyjścia 2, to nastąpi wyłączenie wyjścia 1 i dopiero kolejne naciśnięcie przycisku załączy wyjście 2. Ten tryb używany jest do sterowania silnikami;
- jak poprzedni, ale sterowanie dwoma wyjściami odbywa się jednym przyciskiem, czyli kolejne naciśnięcie przycisku na przemian: włącza wyjście 1, wyłącza, włącza wyjście 2, wyłącza. Ten tryb również używany jest do sterowania silnikami;
- naciśnięcie jednego przycisku pilota załącza wyjście. Kolejne naciśnięcia tego samego przycisku nie zmieniają stanu wyjścia. Dopiero naciśnięcie innego przycisku pilota – wyłącza wyjścia. Ten tryb przydatny jest w sytuacjach, gdy nie widzimy urządzenia sterowanego, a chcemy mieć pewność, że urządzenie włączyliśmy albo wyłączyliśmy;
- naciśnięcie przycisku pilota załącza wyjście na czas tak długi jak długo trwa naciskanie przycisku w pilocie. Wyłączenie następuje po zwolnieniu przycisku. Ten tryb często stosowany jest w napędach wyciągarek samochodowych.
Zalety superheterodyny
Odbiornik superheterodynowy jest to rodzaj odbiornika radiowego z przemianą częstotliwości. Zbudowany został w oparciu o nowoczesny układ scalony. Charakteryzuje się bardzo wysoką czułością (< -110dBm) oraz dużą odpornością na zakłócenia radiowe. W praktyce, dzięki zastosowaniu takiego odbiornika, uzyskuje się znacznie większe zasięgi działania (w porównaniu z odbiornikiem standardowym typu superreakcja). Dobra czułość i selektywność sprawiają, że możliwa staje się instalacja w miejscach o dużym poziomie zakłóceń radiowych.
System kodowania zmiennego KEELOQ
W tym systemie każde naciśnięcie przycisku pilota powoduje wygenerowanie i wysłanie nowego kodu. Odbiornik śledzi te zmiany i reaguje wyłącznie na nowy kod. Kody raz użyte nie są akceptowane. Uniemożliwia to ponowne użycie kodów przechwyconych.
Wyjście sygnalizacyjne S
Odbiornik posiada wyjście tranzystorowe typu otwarty kolektor (oznaczone literą S) przeznaczone do łączenia z zewnętrzną sygnalizacją akustyczną lub optyczną. Na wyjściu tym pojawiają się dwa impulsy zwarcia do masy przy załączeniu przekaźnika, a jeden – przy wyłączeniu. Dwa impulsy pojawiają się także wtedy, gdy naciśnięty przycisk pilota nie załącza wyjścia, a jedynie przedłuża czas podtrzymania wyjścia. Natomiast w trybach D i E, w których pierwszy przycisk pilota załącza, a drugi wyłącza wyjście, na wyjściu „S” pojawiają się dwa impulsy przy każdym naciśnięciu pierwszego przycisku pilota, a jeden impuls – przy każdym naciśnięciu drugiego.
Pamięć odbiornika
Ponieważ każdy pilot ma inny kod, odbiornik musi zapamiętać (nauczyć się) kodu każdego pilota indywidualnie, a ograniczona pojemność pamięci umożliwia zapamiętanie do 104 pilotów. Wprowadzenie do pamięci 105 -tego spowoduje usunięcie pierwszego, itd.