Czujki serii FTN posiadają szereg nowatorskich rozwiązań funkcjonalnych i technologicznych, które sprawiają, że czujnik jest niezwykle elastyczny w zastosowaniu w systemach zabezpieczeń. Jednocześnie szereg rozwiązań technologicznych usprawniających detekcję oraz zwiększających odporność czujki na czynniki powodujące fałszywe alarmy powoduje, że jest jedną z najbardziej stabilnych czujek zewnętrznych.
Inteligentna logika AND
Zastosowanie nowej, oryginalnej optyki w czujkach zewnętrznych nowej generacji tworzy skomplikowaną strukturę składającą się z dużej ilości stref detekcji ułożonych na przemian z górnego i dolnego kanału czujki PIR. Tak skomplikowany układ optyczny wymaga równie zaawansowanego algorytmu weryfikacji alarmu. Złożone zależności czasowe i charakterystyka czujki wymagająca pobudzenia obu kanałów PIR to najważniejsze cechy nowego algorytmu decyzyjnego. W połączeniu z gęstym pokryciem pola widzenia czujki strefami detekcji redukuje ryzyko „fałszywych alarmów" do minimum, zwłaszcza tych generowanych przez małe zwierzęta.
Rys.1 Inteligentna optyka.
Rys.2 Większa zdolność adaptacji do warunków środowiskowych.
Logika SMDA
Technologia SMDA polega na zintegrowaniu wszystkich algorytmów analizujących czynniki środowiskowe w jeden system analizy sygnałowej oraz taka jego optymalizacja, która zapewni niezawodną pracę urządzenia. Rozumiemy przez to eliminowanie „fałszywych alarmów", szybką i adekwatną reakcję na zmieniające się warunki atmosferyczne i związane z nimi czynniki środowiskowe (nasłonecznienie, temperatura, emisja tła, zakłócenia elektromagnetyczne itp.).
W porównaniu do starszych czujek uzyskano 24-krotnie większą zdolność adaptacji do warunków środowiskowych!
Nie można również pominąć kwestii związanych z realizacją fizyczną takiego układu. W odróżnieniu od innych zaawansowanych technologicznie rozwiązań nie jest to rozwiązanie procesorowe. Zoptymalizowany algorytm „zakodowano"' w wewnętrznej strukturze układu scalonego (ASIC) uzyskując w ten sposób dedykowany komponent o bardzo wysokich parametrach. Takie podejście znajduje swoje odzwierciedlenie również w zużyciu energii przez urządzenia zaprojektowane z wykorzystaniem tej technologii. Wśród czujek zewnętrznych tak zasilanych kablowo jak i bateryjnie są to urządzenia o wyjątkowo niskim poborze prądu.
Funkcja rozróżniania wielkości intruza
Zastosowanie czujki o charakterystyce przestrzennej bardzo często napotyka na problem w postaci obiektu/ów w obszarze pokrycia czujki, które przy niesprzyjających warunkach środowiskowych generować będą „fałszywe alarmy". Wszystkie czujki OPTEX z tej grupy posiadają możliwość takiej korekty pola detekcji aby obszar zagrożony wykluczyć z pola widzenia czujki. Tym samym oszczędzamy czas pracy instalatora oraz obniżamy koszt samej instalacji, zmniejszając ilość niezbędnych czujek do zabezpieczenia obiektu. Technicznie ta funkcja jest realizowana przez przesłony lub naklejki maskujące zawsze dostarczane w zestawie z czujką. Funkcja rozróżniania wielkości intruza eliminuje występowanie fałszywych alarmów spowodowanych przez małe zwierzęta oraz inne obiekty będące w ruchu np. samochody.