PIP-5A to wysokiej jakości, certyfikowana puszka instalacyjna marki W2 stosowana w systemach SSP oraz systemach oddymiania. Dzięki niej możliwe jest łączenie czy rozgałęzianie przewodów z podtrzymaniem funkcji E60, E90 w warunkach pożaru. Głównym przeznaczeniem puszki jest podłączanie przewodów zasilających oraz synchronizujących siłowników klap dymowych. Pojedyncza puszka zastosowana w systemie oddymiania umożliwia podłączenie trzech niezależnych siłowników (trzy klapy z pojedynczym napędem) lub jednej klapy oddymiającej z dwoma siłownikami oraz modułem końca linii. Puszki instalacyjne przeciwpożarowe W2 posiadają dokumenty wydane przez CNBOP-PIB:
Krajowy certyfikat stałości właściwości użytkowych Nr 063-UWB-0623
Krajowa ocena techniczna Nr CNBOP-PIB-KOT-2019/2024/0113-3704
Przykładowy sposób podłączania odbiorników do puszki PIP-5A.
Zalety puszki PIP-5A W2
Kostki ceramiczne ułożone piętrowo.
Umożliwia wprowadzenie przewodów od strony podłoża.
5 torów prądowych o przekroju żyły maksymalnym 4mm2.
Możliwość zastosowania przewodów ognioodpornych o większym przekroju.
Klasa podtrzymania funkcji elektrycznych E60, E90 przez określony czas.
Opis konstrukcji - elementy puszki instalacyjnej
Puszkę PIP-5A wykonuje się z blachy malowanej proszkowo. Wewnątrz niej znajdują się kostki ceramiczne zapewniające odpowiednią odporność na ogień. Kostki ułożone są piętrowo w celu maksymalnego uproszczenia podłączenia przewodów. Kostki o trzech zaciskach przyłączeniowych służą do podłączenia przewodów zasilających, natomiast kostki o dwóch zaciskach przyłączeniowych służą do łączenia przewodów synchronizacyjnych.
Pomiędzy kostkami (pod metalowymi osłonami) znajduje się ognioodporne połączenie. Przewody połączeniowe można wprowadzać do wnętrza puszki zarówno przez przepusty od strony podłoża, jak i przepusty umieszczone w bocznych ścianach puszki. Maksymalna średnica przewodu, który można wprowadzić do puszki, wynosi 16 mm. Jej konstrukcja umożliwia podłączenie praktycznie dowolnej liczby siłowników. Jedynym ograniczeniem jest przekrój przewodu zasilającego oraz obciążalność prądowa wynosząca 16 A.
Przykładowy sposób podłączania większej liczby siłowników do puszek PIP-5A z wykorzystaniem systemu oddymiania.