Moduł EXP-LIGHT16-RN służy do sterowania oświetleniem w budynkach, jeden moduł posiada szesnaście wyjść sterujących. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości przekaźników ze stykami o podwyższonej wytrzymałości nadaje się do sterowania zarówno typowymi żarówkami oraz świetlówkami jak i oświetleniem LED. Sterownik może pracować autonomicznie lub jako część systemu nadzorowanego przez centralę NeoGSM-IP-64. W przypadku pracy systemowej możliwe jest łączenie wyjść sterujących w grupy lub sterowanie za pomocą wejść lokalnych różnymi wyjściami.
Opis działania i funkcji
Moduł jest przeznaczony do obsługi każdego urządzenia, które może być sterowane przez bezpośrednie załączenie zasilania, w szczególności jest dedykowany do sterowania oświetleniem (żarówki, świetlówki energooszczędne diody LED). Do jednego ze złącz zasilania urządzenia podłączony jest przewód neutralny N zaś do drugiego przyłączone jest wyjście modułu. Sterowanie odbywa się przez podanie z wyjścia modułu na urządzenie napięcia 230V AC.
Rys.1 Schemat połączenia EXP-LIGHT16-RN
Sygnalizacja LED
Diody
Sygnalizacja
Opis
O1 – O16
Świeci światłem ciągłym
Wyjście załączone
Nie świeci
Wyjście wyłączone
Mruga (krótki błysk długa przerwa)
Wyjście wybrane do sterowania w trybie manualnym.
Mruga (ok. 4 razy na sekundę).
Błąd, wyjście nie zostało wysterowane (np. brak AC).
Instalacja
Urządzenie jest przeznaczone do montażu w szafach rozdzielczych wyposażonych w szynę DIN, zakres dopuszczalnych temperatur pracy urządzenia wynosi -10°C ~ 55°C, maksymalna wilgotność względna wynosi 90%. Dla pracy jako część systemu NeoGSM-IP-64 wymagane jest oprogramowanie centrali nie niższe niż 1.6 i program konfiguracyjny NeoGSM-Manager w wersji nie niższej niż 1.6.
Rodzaje sterowania
Sterowanie lokalne
Sterowanie lokalne odbywa się poprzez wejścia od l1 do l16, w przypadku pracy autonomicznej każde wejście steruje odpowiadającym sobie wyjściem, przy pracy pod nadzorem centrali NeoGSM-IP-64, istnieje możliwość przypisania do jednego wejścia do różnych wyjść oraz zmianę konfiguracji wyjścia z domyślnego bistabilnego na czasowe.
Sterowanie zdalne
Sterowanie zdalne jest realizowane przez centralę połączoną z modułem magistrali RopamNET, w tym przypadku można sterować wyjściami przez panel dotykowy TPR, aplikację mobilną, różne stany centrali, piloty lub przy użyciu logic procesora
Sterowanie manualne
Ostatnim sposobem jest sterowanie manualne bezpośrednio z płyty modułu, przy użyciu zworki M oraz przycisków P1 i P2, umożliwia to szybki test poprawności podłączenia i działania.
Praca autonomiczna
Przy pracy autonomicznej moduł po podłączeniu zasilania i wejść sterujących, jest gotowy do pracy. Należy pamiętać ze dane wejście steruje odpowiadającym wyjściem, czyli l1 steruje O1, l2 steruje O2 itd. ponadto do jednego wejścia można podłączyć kilka przycisków sterujących, zaś jeden przycisk może być podłączony do kilku wejść.
Praca systemowa
Przy pracy systemowej, moduł pracuje pod nadzorem centrali NeoGSM-IP-64, jego wejścia i wyjścia widoczne są przez centralę jako zwykłe wejścia i wyjścia systemu, a więc po pierwsze ich ilość wlicza się do bilansu ilości Wejść/wyjść po drugie ich konfiguracja odbywa się w odpowiedniej zakładce. Do jednej centrali mogą być podłączone maksymalnie dwa moduły
Adresacja modułu
Jeżeli w systemie pracuje więcej niż jeden moduł danego typu należy dokonać poprawnego zaadresowania ich w systemie. Dla SLIGHT adresacja następuje poprzez odpowiednie ustawienie pierwszego przełącznika DS1.
W przypadku zdublowania adresów w momencie wyszukiwania urządzeń na magistrali zostanie wyświetlona informacja o błędzie.
Aplikacja mobilna
Aby sterować wyjściami przy użyciu aplikacji mobilnej w zakładce "Wyjścia" należy zaznaczyć możliwość sterowania przez aplikacje mobilną, a następnie dodać na ekran odpowiedni widget, po wybraniu odpowiedniej ikony należy ją skonfigurować
Do sterowania można wybrać różne grupy widgetów:
Sterowanie pojedynczym wyjściem (np. zarówką, lampą, itp.) - użycie widgetu powoduje zmianę stanu wybranego wyjścia na przeciwny
Sterowanie wieloma wyjściami - umożliwia sterowanie analogiczne do sterowania pojedynczym wyjściem ale w menu konfiguracji można zaznaczyć kilka wyjść i tym samym przypisać je pod jeden widget
Wyłącz grupę wyjść - umożliwia wyłączenie grupy wyjść
Załącz grupę wyjść - umożliwia załączenie grupy wyjść
Budowa urządzenia
Rys.1 - Opis złącz sterownika oświetlenia EXP-LIGHT16-RN.
Zastosowanie
Sterowanie lokalnym oświetleniem z wybranych łączników (praca autonomiczna)
Sterowanie centralne i zdalne oświetleniem (praca systemowa).
Integracja źródeł sterowania (praca systemowa).
4 lata gwarancji*
Dbamy o jakość naszych produktów oraz o spokój i zadowolenie klientów. Dlatego na wszystkie produkowane przez nas urządzenia przedłużamy gwarancję do 4 lat.
Warunki przedłużenia gwarancji na 4 lata:
dostawa i montaż naszych urządzeń przez rekomendowaną firmę instalacyjną
do zgłoszenia reklamacyjnego należy dołączyć dowód sprzedaży i montażu systemu wystawiony przez ww. firmę
gwarancja na urządzenia zostanie przedłużona o 2 lata czyli w sumie 2 + 2 lata