Czujnik SafeMi SHC-07 to wysokiej klasy czujnik tlenku węgla (czadu), który wyposażony jest w najwyższej jakości sensor elektrochemiczny, pozwalający na wykrycie nawet śladowych ilości tlenku węgla w powietrzu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, czujnik SafeMi SHC-07 umożliwia wykrycie niebezpieczeństwa na bardzo wczesnym etapie. Urządzenie zasilane jest poprzez dwie baterie typu AA (w komplecie) i automatycznie poinformuje nas o konieczności ich wymiany. Użytkując detektor tlenku węgla marki SafeMi mamy gwarancję bezpieczeństwa, którą daje głośny alarm dźwiękowy oraz sygnalizacja optyczna. Duży czytelny wyświetlacz daje możliwość odczytu aktualnie wykrywanego stężenia czadu oraz maksymalnych wskazań historycznych. Wysoką jakość urządzenia potwierdza certyfikat zgodności z normą EN50291. Łatwość montażu oraz niewielkie rozmiary powodują, iż czujnik ten znajduje idealne zastosowanie zarówno w domach mieszkalnych, jak i w przyczepach kempingowych, kamperach lub na jachtach. Urządzenie posiada 7-letnią gwarancję oraz 10-letni okres żywotności.
Co to jest tlenek węgla?
Tlenek węgla (CO) to podstępna trucizna uwalniana podczas procesu spalania paliwa. Jest to gaz bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku, a zatem bardzo trudny do wykrycia przez człowieka. Ofiarami tlenku węgla staje się rocznie tysiące osób, a setki z nich traci życie. Substancja wiąże się z hemoglobiną we krwi i zmniejsza ilość tlenu krążącego w organizmie, co przy wysokich stężeniach CO może zabić w ciągu kilku minut. Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw, takich jak drewno, węgiel drzewny, węgiel, olej opałowy, parafina, benzyna, gaz ziemny, propan, butan itp.
Następujące objawy mogą być związane z zatruciem tlenkiem węgla
35 ppm
Maksymalne dopuszczalne stężenie przy ciągłej ekspozycji dla zdrowych osób dorosłych w dowolnym 8-godzinnym okresie
200 ppm
Lekkie bóle głowy, zmęczenie, zawroty głowy, nudności po 2-3 godzinach
400 ppm
Czołowe bóle głowy w ciągu 1-2 godzin, zagrażające życiu po 3 godzinach
800 ppm
Zawroty głowy, nudności i drgawki w ciągu 45 minut. Nieprzytomność w ciągu 2 godzin, śmierć w ciągu 3 godzin.
1600 ppm
Ból głowy, zawroty głowy i nudności w ciągu 20 minut. Śmierć w ciągu 1 godziny
6400 ppm
Ból głowy, zawroty głowy i nudności w ciągu 1-2 minut.
Tryb czuwania
Gdy tlenek węgla nie jest wykrywany, zielona dioda (Power) LED miga raz około co 59 sekund.
Funkcja pamięci alarmów
Po naciśnięciu przycisku TEST urządzenie wskaże najwyższy punkt stężenia tlenku węgla ostatniego stanu alarmowego.
Sygnał błędu
W przypadku wykrycia uszkodzenia czujnika, będzie emitowane 5 sygnałów dźwiękowych co 30 sekund, a żółta dioda (Fault) LED mignie 5 razy.
Ostrzeżenie o końcu okresu żywotnośc
Żywotność produktu wynosi 10 lat. Po upływie 10 lat od pierwszego uruchomienia produkt zacznie emitować dwa sygnały dźwiękowe, a żółta dioda (Fault) LED będzie migać dwa razy co 60 sekund.
Sygnał słabej baterii
Gdy urządzenie wykryje, że napięcie baterii jest niskie i wymagana jest wymiana to żółta (Fault) dioda LED będzie migać raz na około 47 sekund i zostanie wyemitowany dźwięk alarmu BEEP. Gdy napięcie baterii będzie dalej spadać, cykl wskazania niskiego napięcia skróci się do 12 sekund.
Miejsce montażu czujnika
W celu zapewnienia maksymalnej ochrony należy zainstalować alarm w każdym pomieszczeniu lub w jego pobliżu, w którym znajduje się urządzenie spalające paliwo, takie jak paleniska gazowe, kotły centralnego ogrzewania, grzejniki pokojowe, podgrzewacze wody, kuchenki, grille itp.
Powinno znajdować się na ścianie blisko sufitu – na wysokości nie niższej niż 1,5 m od poziomu podłogi.
Powinno być umieszczone na wysokości większej niż wysokość jakichkolwiek drzwi lub okna.
Urządzenie montowane na suficie powinno znajdować się co najmniej 300 mm od dowolnej ściany, a w przypadku urządzenia montowanego na ścianie - co najmniej 150 mm od sufitu.
Urządzenie powinno znajdować się w poziomej odległości od 1 m do 3 m od potencjalnego źródła.
Jeżeli w pomieszczeniu jest przegroda, urządzenie powinno znajdować się po tej samej stronie przegrody, co potencjalne źródło. Czujniki tlenku węgla w pomieszczeniach ze skośnymi sufitami powinny być umieszczone w górnej części pomieszczenia.
W przypadku alarmu!
Natychmiast wyjdź na świeże powietrze na zewnątrz lub otwórz wszystkie drzwi/okna, aby przewietrzyć pomieszczenie i pozwolić się rozproszyć CO.
Jeśli to możliwe, wyłącz urządzenie spalające paliwo
Ewakuuj osoby z budynku
Nie wchodź ponownie na teren obiektu ani nie zbliżaj się od otwartych drzwi/okien dopóki nie pojawią się służby ratownicze, lokal nie zostanie wywietrzony, a twój czujnik wróci do normalnej pracy
Natychmiast poszukaj pomocy medycznej dla każdego, kto cierpi na objawy bólu głowy, senności, nudności itp
Nie używaj urządzeń ponownie, dopóki nie zostaną sprawdzone przez wykwalifikowanego technika, a usterka nie zostanie zlokalizowana i usunięta