Konwencjonalne sygnalizatory akustyczne SAW-6101 są przeznaczone do akustycznego sygnalizowania pożaru w sposób tonowy. Posiadają możliwość synchronizacji emitowanych sygnałów akustycznych w ramach grupy sygnalizatorów pracujących w jednej przestrzeni akustycznej. Przeznaczone są do współpracy ze wszystkimi centralami sygnalizacji pożarowej, zapewniającymi na swoich wyjściach odpowiednie napięcie zasilania.
Sygnalizator SAW-6101 nie ma możliwości programowania głosowych sekwencji ostrzegawczych.
Rys.1 Sposób podłączenia przewodów do zacisków gniazda.
Opis działania
Po podaniu napięcia zasilania na zaciski sygnalizatora mikroprocesor sterujący pracą elementu, sprawdza poprawność działania jego podstawowych układów. W razie stwierdzenia nieprawidłowości na tym etapie, element wejdzie w awaryjny tryb pracy. Stan ten sygnalizowany jest poprzez cykliczne serie błysków czerwonych diod umieszczonych po obwodzie sygnalizatora. Diody te mogą być przydatne podczas serwisowania elementu bowiem liczba błyśnięć w cyklu definiuje typ wykrytego uszkodzenia. Będąc w stanie awaryjnym sygnalizator może również rozpocząć generowanie domyślnego sygnału alarmowego.
Rys.2 Przykład podłączenia grupy sygnalizatorów dla pracy synchronicznej.
Instalowanie sygnalizatorów
Sygnalizator akustyczny SAW-6101 instaluje się zgodnie z wybranymi wytycznymi projektowania. Montuje się je w pomieszczeniach, w których powinno być sygnalizowane pojawienie się źródła pożaru. Sygnalizatory pracują w liniach wyjściowych central sygnalizacji pożaru lub innych central alarmowych. Instaluje się je w gniazdach G-40S. Przewody instalacji alarmowej układa się zgodnie z przepisami obowiązującymi dla instalacji niskonapięciowych.
Budowa
Układy elektroniczne sygnalizatora z przetwornikiem piezoelektrycznym zostały umieszczone w obudowie z czerwonego uniepalnionego tworzywa. Sygnalizator współpracuje z gniazdem G-40S, wykonanym także z uniepalnionego tworzywa. Gniazdo jest dostarczane w komplecie z sygnalizatorem. W gnieździe znajduje się łączówka, z bezśrubowymi zaciskami, do podłączenia przewodów instalacji. Łączówka ma sześć zacisków przeznaczonych do podłączenia przewodów: dwóch linii zasilania, synchronizacji sygnałów i ich ewentualnego wyciszania za pomocą dodatkowego zewnętrznego przełącznika.