W skład wyposażenia centrali IGNIS 2500A nie wchodzą akumulatory zasilania rezerwowego - należy je zamawiać oddzielnie. Centrala bez możliwości rozbudowy.
Centrala automatycznego gaszenia IGNIS 2500A jest przeznaczona do wykrywania pożaru i sterowania stałymi urządzeniami gaśniczymi, zawierającymi środek gaszący w postaci gazowej, ciekłej lub w postaci aerozoli oraz monitorowania procesu samoczynnego gaszenia. IGNIS 2500A współpracuje z konwencjonalnymi czujkami pożarowymi szeregu 40 oraz wyspecjalizowanymi przyciskami PU-61 i PW-61, umożliwiającymi ręczne uruchomienie i wstrzymanie procesu gaszenia, jak również z informacyjnymi sygnalizatorami akustycznymi i optycznymi SE-1 i SW-1.
Jest to adresowalna wersja centrali IGNIS 2500 przeznaczona do pracy na adresowalnych pętlach dozorowych systemu POLON 6000. Rozwiązanie to daje unikalne możliwości pełnej współpracy systemu POLON 6000 i central IGNIS 2500 tworzących wówczas system podrzędny.
Funkcjonalność
Centrala IGNIS 2500A, po wykryciu pożaru, może realizować:
sterowanie sygnalizacją ostrzegawczą z możliwością programowania czasu ewakuacji
programowanie czasu opóźnienia hermetyzacji pomieszczenia po wyzwoleniu środka gaśniczego
sterowanie stałymi urządzeniami gaszącymi za pośrednictwem wyjść (o programowanych czasach trwania impulsów prądowych), służących do uruchomienia elektrozaworu butli w przypadku środka gaśniczego w postaci gazowej lub zaworu wodnego dla urządzeń wodnych
przesłanie sygnałów alarmowych do systemu monitoringu pożarowego lub do współpracującej centrali sygnalizacji pożarowej w obiekcie.
Proces automatycznego gaszenia jest iniciowany przez:
jednoczesne zadziałanie czujek na dwóch liniach dozorowych
wciśnięcie przycisku PU-61 (START GASZENIA)
podanie zewnętrznego sygnału sterującego na wejście linii inicjującej.
Zadziałanie czujek tylko na jednej linii dozorowej będzie sygnalizowane przez centralę jako alarm pożarowy bez uruchomienia procesu gaszenia
Obwody wyjściowe
Centrala IGNIS 2500A posiada pamięć do 1000 ostatnich zdarzeń jakie były przez nią sygnalizowane oraz operacji związanych z jej obsługą. Centrala IGNIS 2500A, w wersji podstawowej, jest wyposażona w następujące programowalne wejścia i wyjścia (dla każdej strefy gaszenia), znajdujące się na module sterowania gaszeniem MSG-25:
6 wyjść przekaźnikowych bezpotencjałowych, uniwersalnych, o obciążalności 1 A/ 30 V, z układem kontroli ciągłości dołączonego obwodu.
6 wejść linii kontrolnych, służących do nadzorowania podłączonych do centrali urządzeń, poprzez analizę stanu linii kontrolnych.
2 wyjścia potencjałowe o wydajności 2 A/24 V każde, służące do sterowania elektrozaworów, z możliwością przeprogramowania trybu pracy wyjść na wejścia linii kontrolnych.
2 wyjścia potencjałowe o wydajności 0,7 A/24 V każde, służące do sterowania urządzeniami takimi jak: elektrozawory (DODATEK), klapy ppoż., sygnalizatory alarmowe, wentylatory itp., z możliwością przeprogramowania trybu pracy wyjść na wejścia linii kontrolnych.
6 linii dozorowych konwencjonalnych z możliwością przeprogramowania trybu pracy linii na wyjścia potencjałowe 0,7 A/24 V lub wejścia linii kontrolnych.
Kasowanie stanu alarmowego
Kasowanie stanu alarmowania i powrót centrali do stanu dozorowania wykonuje się za pomocą przycisku KASOWANIE. Warunkiem skuteczności kasowania jest brak czynnika pożarowego w obrębie automatycznych ostrzegaczy pożarowych, a w stanie uruchomienia gaszenia dodatkowo brak czasowej blokady.
Proces automatycznego gaszenia
Etap pierwszy
OSTRZEŻENIE - przeznaczony na ewakuację osób ze strefy gaszenia. Załączone zostaną wówczas, na zaprogramowany czas (od 0 do 10 min), ostrzegawcze sygnalizatory akustyczne i optyczne. W tym czasie można zablokować proces gaszenia poprzez wciśnięcie przycisku WSTRZYMANIE GASZENIA w centrali lub przycisku PW-61 (STOP GASZENIA) podłączonego do centrali.
Etap drugi
GASZENIE - przeznaczony na gaszenie pożaru w wyniku podania sygnałów sterujących z centrali na cewkę elektromagnesu otwierającego butlę pilotującą z gazem gaszącym lub siłownik elektromagnetyczny otwierający zawór wodny.
Budowa
Centrala ma obudowę przystosowaną do mocowania na ścianie. Przód centrali stanowią drzwi, na których znajdują się elementy sygnalizacyjne i manipulacyjne, wyodrębnione przyciski START GASZENIA i WSTRZYMANIE GASZENIA, wyświetlacz LCD oraz zamek z kluczem, umożliwiającym wybranie drugiego poziomu dostępu do funkcji centrali. Otwarcie drzwi jest możliwe po odkręceniu dwóch wkrętów mocujących. Z tyłu obudowy znajdują się przepusty do wprowadzania przewodów instalacji. Na lewym boku znajduje się gniazdo RS232 do zewnętrznego rejestratora zdarzeń, zakryte zaślepką.
Rys.1 Sposób połączenia akumulatorów z modułem MSG-25
Centralę należy mocować na ścianie przy użyciu trzech kołków rozporowych o średnicy co najmniej 8mm. Mocowanie jest możliwe tylko przy wyjętych akumulatorach.
Instalowanie
Centrala posiada zespół zacisków połączeniowych, przeznaczonych do podłączenia przewodów instalacji alarmowej, gaśniczej, urządzeń zewnętrznych i zasilania sieciowego. Zaciski te umożliwiają dołączanie przewodów o maksymalnej średnicy 1,2mm i przekroju 1,5mm2. Wprowadzone przewody do centrali należy przewinąć dwa razy przez pierścieniowe rdzenie ferrytowe typu TR-16-10-7.