Czujnik podczerwieni FMX-DST to nowoczesny detektor ruchu, zaprojektowany do pracy w warunkach środowiskowych szczególnie nieprzyjaznych dla stabilnej i niezawodnej detekcji. Urządzenie sprawdza się wszędzie tam gdzie zawodzą zwykłe czujki wewnętrzne powodując wysoką ilość fałszywych alarmów. Precyzyjne ukształtowane pole detekcji pozwala na utrzymanie stałej czułości czujki w całości jej nominalnego zasięgu, a wyszukane technologie analizy sygnałów umożliwiają niezawodną pracę nawet w obszarach o wysokiej temperaturze lub w warunkach niskiego kontrastu termicznego, czy silnych zakłóceń elektromagnetycznych.
Quad Zone Logic
W celu poprawienia odporności na "fałszywe alarmy" generowane przez małe zwierzęta firma Optex opracowała technologię optycznego quadu "Quad Zone Logic". Technologia ta generuje jeszcze więcej stref detekcji, zwiększając tym ich zagęszczenie w polu widzenia czujki. Takie rozwiązania poprawia zdolność rozróżniania pomiędzy ludźmi i małymi zwierzętami, minimalizując ryzyko powstawania "fałszywych alarmów" powodowanych przez zwierzęta. Na przykład, w niewielkiej odległości od czujki, aby został wywołany alarm, wymagane jest naruszenie przez człowieka od 4 do 8 stref detekcji. W większych odległościach,w celu spowodowania alarmu człowiek musi naruszyć 2 lub więcej stref aby wywołać alarm. W każdym z tych przypadków małe zwierzęta mogą naruszyć co najwyżej jedną strefę.
Wejścia na rezystory końca linii EOL
Odpowiednie wartości rezystancji ustawione na wyjściach TR, COM i TP pozwalają na rozróżnianie przez centrale trzech typów sygnałów - ALARM, SABOTAŻ i USTERKA przesyłanych jedną parą przewodów.
Rys.1 Ustawienia rezystorów końca linii EOL.
Rys.2 Porównanie konstrukcji zwykłej soczewki z strukturą szczelnej optyki Optex.
Szczelna optyka w czujniku
Układ optyczny czujki, w którego skład wchodzi soczewka i prioelement, jest staranne uszczelniony przez ukształtowanie obudowy oraz wypełnienie szczelin pianką uszczelniającą. Chroni to przed negatywnymi skutkami kurzu, dostawaniu się insektów do środka oraz stabilizuje warunki pracy prioelementu, zapewniając ograniczona wymianę powietrza wewnątrz czujki. Otwory i przepusty kablowe wyposażone są również w piankę uszczelniającą, co dodatkowo poprawia szczelność całej budowy.
Zaawansowana kompensacja temperatury
Przy temperaturach otoczenia zbliżonych do temperatury ciała człowieka, różnica temperatur pomiędzy temperaturą otoczenia i ciał człowieka jest minimalna. W takich warunkach detekcja intruza jest wyjątkowo trudna, a dla wielu czujek wręcz niemożliwa. Problem ten eliminuje się stosując różnego rodzaju algorytmy kompensacji wpływu temperatury. Najbardziej popularna, o charakterystyce liniowej, powoduje destabilizację czujki w wyższych temperaturach, gdyż za bardzo zwiększa czułość czujki. Dlatego w profesjonalnych produktach stosuje się Zaawansowaną kompensację temperatury o specjalnie opracowanej, nieliniowej charakterystyce zmian czułości. Zwiększa ona czułość urządzenia i osiąga wartość maksymalną dla zakresu temperatur pomiędzy 35ºC i 37ºC. Dalszy wzrost temperatury powoduje zmniejszenie czułości detektora ze względu na efekt inwersji, który ułatwia czujce wychwycenie intruza w wysokich temperaturach.