Optyczna czujka dymu OSD23 pracuje w liniach dozorowych central sygnalizacji pożarowej i przeznaczona jest do wykrywania obecności w powietrzu dymu będącego produktem spalania lub żarzenia typowych materiałów stanowiących elementy konstrukcyjne oraz elementy wyposażenia wnętrz. Czujka jest przystosowana do pracy w pomieszczeniach zamkniętych, w których w normalnych warunkach nie występuje dym, kurz i skraplanie pary wodnej. Urządzenie sprzedawane jest w zestawie z gniazdem GNW12 / GNW24, które służy do podłączenia czujki do typowego systemu alarmowego, pracującego przy napięciu zasilającym w linii dozorowej 12V / 24V. Oprócz zasilania czujki, gniazdo GNW12 / GNW24 umożliwia podłączenie izolowanej galwanicznie linii alarmowej, linii sabotażowej oraz pozwala na łatwe odłączenie czujki z miejsca zainstalowania dla celów serwisowych (czyszczenie).
Instalacja
Ustalając ilość i rozmieszczenie optycznych czujek dymu OSD23Z należy kierować się geometrią pomieszczenia (powierzchnia kształt stropy wysokość, itp.), przeznaczeniem oraz warunkami otoczenia w nadzorowanym pomieszczeniu. Należy je tak umieścić, aby możliwe było wykrycie pożaru przy zapewnieniu minimalnej ilości fałszywych alarmów.
Odstępy czujek od ścian nie mogą być mniejsze niż 0,5m. Jeżeli w pomieszczeniu występują podciągi, belki, lub przebiegające pod stropem kanały wentylacyjne w odległości mniejszej niż 15cm od stropu to odległość czujek od tych elementów również nie powinna być mniejsza niż 0,5m. Poziomy i pionowy odstęp czujek od urządzeń lub materiałów składowanych nie może być mniejszy niż 0,5m. Nie można umieszczać czujek w strumieniu powietrza instalacji klimatyzacji, wentylacji nawiewnej lub wyciągowej. Stropy perforowane, przez które doprowadzane jest powietrze do pomieszczenia powinny być zakryte w promieniu 1m. W przypadku korytarzy, kanałów i podobnych części budynków o szerokości poniżej 1m czujki należy umieścić na środku stropu. Czujki należy umieszczać na zakrętach i skrzyżowaniach korytarzy.
A - maksymalna powierzchnia dozorowania D - maksymalny poziom dostępu miedzy najbardziej odległym punktem na stropie a czujką
Konserwacja i przegląd czujki dymu
Zgodnie z zalecaniami Centrum Naukowo Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej należy stosować następujące czasookresy konserwacji optycznych czujek dymu:
raz na miesiąc w pomieszczeniach zapylonych
raz na kwartał w pomieszczeniach o średnim zapyleniu
raz na pół roku w pomieszczeniach o znikomym zapyleniu np.: pomieszczenia biurowe bez wykładzin.
Stopień zapylenia pomieszczeń określa każdorazowo projektant systemu wraz z inwestorem oraz inspektorem nadzoru wizji lokalnej w nadzorowanym obiekcie.