Czujnik SafeMi SHCS-10 to wysokiej klasy urządzenie typu 2w1, które łączy funkcje czujnika tlenku węgla oraz dymu. Urządzenie wyposażone jest w sensor elektrochemiczny do detekcji tlenku węgla oraz sensor optyczny wykrywający dym, dzięki czemu potrafi zapewnić ochronę przed dwoma zagrożeniami jednocześnie. Czujnik zasilany jest poprzez wbudowaną i niewymienną baterię litową, która nie wymaga obsługi przez okres 10 lat, co czyni urządzenie zupełnie bezobsługowym. SHCS 10 posiada podwójny system alarmowania poprzez sygnał dźwiękowy jak również diodę optyczną LED. Czujnik tlenku węgla i dymu SHCS10 dysponuje funkcją automatycznego sprawdzania czujnika, urządzenie samoczynnie sygnalizuje niski poziom baterii, stany awaryjne jak i koniec swojego działania. Duży przycisk Test/Reset pozwala na regularne kontrole urządzenia i w razie konieczności wyciszenie fałszywego alarmu. Czujnik posiada certyfikaty potwierdzające najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz zgodności z normą EN50291 (dla czujników czadu) oraz EN14604 (dla czujników dymu). Urządzenia posiada 7-letnią gwarancję oraz 10-letni okres żywotności. Urządzenie automatycznie poinformuje o końcu trwałości i konieczności wymiany.
Co to jest tlenek węgla?
Tlenek węgla (CO) to podstępna trucizna uwalniana podczas procesu spalania paliwa. Jest to gaz bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku, a zatem bardzo trudny do wykrycia przez człowieka. Ofiarami tlenku węgla staje się rocznie tysiące osób, a setki z nich traci życie. Substancja wiąże się z hemoglobiną we krwi i zmniejsza ilość tlenu krążącego w organizmie, co przy wysokich stężeniach CO może zabić w ciągu kilku minut. Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw, takich jak drewno, węgiel drzewny, węgiel, olej opałowy, parafina, benzyna, gaz ziemny, propan, butan itp.
Następujące objawy mogą być związane z zatruciem tlenkiem węgla
35 ppm |
Maksymalne dopuszczalne stężenie przy ciągłej ekspozycji dla zdrowych osób dorosłych w dowolnym 8-godzinnym okresie |
200 ppm |
Lekkie bóle głowy, zmęczenie, zawroty głowy, nudności po 2-3 godzinach |
400 ppm |
Czołowe bóle głowy w ciągu 1-2 godzin, zagrażające życiu po 3 godzinach |
800 ppm |
Zawroty głowy, nudności i drgawki w ciągu 45 minut. Nieprzytomność w ciągu 2 godzin, śmierć w ciągu 3 godzin. |
1600 ppm |
Ból głowy, zawroty głowy i nudności w ciągu 20 minut. Śmierć w ciągu 1 godziny |
6400 ppm |
Ból głowy, zawroty głowy i nudności w ciągu 1-2 minut. |
Alarm dymu
Wzorzec sygnału alarmu dymowego to powtarzający się cykl trzech długich dźwięków, po których następuje 1,5 sekundy ciszy. Towarzyszy mu zsynchronizowane miganie czerwonej diody LED (ALARM). Dźwięk alarmu początkowo jest cichszy przez około 10 sekund, a następnie osiąga normalną głośność alarmu o wartości 85 dB.
W razie wykrycia dymu:
- Natychmiast opuść budynek. Trzymaj się blisko podłogi, zakryj usta i wstrzymuj oddech. Ewakuuj się czołgając się w bezpieczne miejsce
- Dotknij drzwi, aby sprawdzić, czy nie są gorące, zanim je otworzysz. Po drugiej stronie drzwi mogą być płomienie.
- Pozostań na zewnątrz budynku. Pod żadnym pozorem nie wolno wracać do środka.
- Niezwłocznie wezwij straż pożarną. Po wyjściu na zewnątrz zadzwoń pod numer alarmowy.
Alarm tlenku węgla
Wzorzec sygnału alarmu tlenku węgla to powtarzający się cykl 4 krótkich dźwięków, po których następuje 5 sekund ciszy. Towarzyszy mu zsynchronizowane miganie czerwonej diody LED (ALARM). Dźwięk alarmu początkowo jest cichszy przez około 10 sekund, a następnie osiąga normalną głośność alarmu o wartości 85 dB.
W razie wykrycia tlenku węgla:
- Zachowaj spokój, otwórz drzwi i okna w celu przewietrzenia. Zaprzestań korzystania z urządzeń spalających jakiekolwiek paliwo, jeśli to możliwe, wyłącz je.
- Opuść budynek pozostawiając drzwi i okna otwarte
- Wezwij pogotowie gazowe lub odpowiednie służby. Nie korzystaj ponownie z urządzeń i instalacji, aż nie zostanie sprawdzona przez specjalistę
- Jeśli ktokolwiek ma objawy zatrucia tlenkiem węgla, natychmiast wezwij pomoc medyczną i poinformuj o podejrzeniu zatrucia tlenkiem węgla
- Zależnie od wykrytego poziomu tlenku węgla, oczyszczenie czujnika skutkujące wyłączeniem alarmu może potrwać do 10 minut. Nie wchodzić do pomieszczenia, dopóki alarm nie wyłączy się
Miejsce montażu
W celu zapewnienia jak największej ochrony przed ryzykiem pożaru oraz zatrucia tlenkiem węgla, zaleca się montowanie jednego czujnika czadu i dymu w każdym pomieszczeniu (o powierzchni do 40 m2), w którym znajduje się potencjalne źródło czadu (kotłownia, salon, sypialnia itp.).
Czujniki 2w1 czadu i dymu powinno montować się na suficie pomieszczenia lub na ścianie jednak możliwie blisko sufitu, jednocześnie nie niżej niż 60 cm od najwyższego punktu pomieszczenia.