Czujki to istotny element systemu sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN).
Ich zadaniem jest wykrycie intruza i jego działań oraz powiadomienie o tym centrali. Czujki ochrony dodatkowej odpowiadają za detekcję zdarzeń losowych (jak pożar czy zalanie). Część z dostępnych urządzeń może też pełnić podwójną rolę i brać udział w realizacji funkcji inteligentnego domu.
Najlepszym sposobem sprawdzenia sprawności czujki gazu jest poddanie jej działaniu wzorcowej mieszanki gazowej. Do tego celu należy wykorzystać szklaną fiolkę DG-Test-2 która jest przeznaczona do tesotwania alarmowych czujek gazu firmy SATEL takich jak: Czujki tlenku węgla (czadu) DG-1 CO
Aby prztestować DG-2 należy
Należy pamiętać o zminimalizowaniu wszelkich nieszczelności, ponieważ mogą one spowodować opóźnienie wystąpienia alarmu, a nawet jego brak
Otworzyć obudowę czujki i wyjąć płytkę elektroniki
Podłączyć zasilanie (+12 V)
Założyć na czujkę torebkę foliową z umieszczoną w niej odpowiednią fiolką
Torebkę zawiązać lub zakleić tak, aby gaz nie mógł się wydostać na zewnątrz
Rys.1 Umieszczenie elektroniki czujki wraz z fiolką
Rys.2 Założyć na czujkę torbę foliową z umieszczoną w niej odpowiednią fiolką
Ostrożnie, aby się nie skaleczyć i nie przebić torebki foliowej, odłamać szyjkę fiolki
Po upływie ok. 0,5 – 1 minuty czujka powinna zacząć alarmować.
W razie problemów fiolkę można również rozbić. Należy uważać, aby podczas tych operacji nie uszkodzić torebki foliowej, gdyż spowoduje to rozproszenie się gazu testowego.
Fiolka posiada specjalne nacięcie, ułatwiające odłamanie końcówki. Znajduje się ono po tej samej stronie, co znacznik na fiolce widoczny na rysunku 3. Ważne jest, aby znacznik na fiolce, w trakcie odłamywania, znajdował się na zewnętrznej stronie w stosunku do kierunku łamania.