Sterownik radiowy AN200HShet
Sterownik radiowy AN200HShet firmy Elmes to nowoczesna i niezawodna radiolinia, składająca się z odbiornika UMB100HRhet oraz pilota AN200HT. Dzięki zastosowaniu w sterowniku pilotów jedno przyciskowych, istnieje możliwość skorzystania z trybu pracy odbiornika, w którym jednym przyciskiem załączane będzie wyjście i wyłączane. Zestaw charakteryzuje się doskonałą czułością i selektywnością oraz zgodnością z najnowszymi wytycznymi UE w zakresie urządzeń zdalnego sterowania.
Rys.1 Schemat podłączenia odbiornika.
Zalety superheterodyny
Odbiornik superheterodynowy jest to rodzaj odbiornika radiowego z przemianą częstotliwości. Zbudowany został w oparciu o nowoczesny układ scalony. Charakteryzuje się bardzo wysoką czułością (< -110dBm) oraz dużą odpornością na zakłócenia radiowe. W praktyce, dzięki zastosowaniu takiego odbiornika, uzyskuje się znacznie większe zasięgi działania (w porównaniu z odbiornikiem standardowym typu superreakcja). Dobra czułość i selektywność sprawiają, że możliwa staje się instalacja w miejscach o dużym poziomie zakłóceń radiowych.
System kodowania zmiennego KEELOQ
W tym systemie każde naciśnięcie przycisku pilota powoduje wygenerowanie i wysłanie nowego kodu. Odbiornik śledzi te zmiany i reaguje wyłącznie na nowy kod. Kody raz użyte nie są akceptowane. Uniemożliwia to ponowne użycie kodów przechwyconych.
Wyjście przekaźnikowe
Odbiornik UMB100HR het wyposażony został w wyjście przekaźnikowe umożliwiające sterowanie innymi urządzeniami. Do listwy zaciskowej wyprowadzone są 3 styki przekaźnika: normalnie rozwarte (NO) i normalnie zwarte (NC) oraz jeden zacisk wspólny. Wyjścia te przełączają się w stan przeciwny po otrzymaniu przez odbiornik prawidłowego kodu z pilota.
Sygnalizacja LED pracy
Odbiornik sterownika UMB100HShet posiada dwukolorową diodę świecącą LED. Sygnalizuje ona stan załączenia wyjścia przekaźnikowego (świeci na zielono) i wyłączenia wyjścia (świeci na czerwono)
Wyjście sygnalizacyjne S
Odbiornik sterownika posiada wyjście tranzystorowe typu otwarty kolektor (oznaczone literą S) przeznaczone do łączenia z zewnętrzną sygnalizacją akustyczną lub optyczną. Na wyjściu tym pojawiają się dwa impulsy zwarcia do masy przy załączeniu przekaźnika, a jeden – przy wyłączeniu. Dwa impulsy pojawiają się także wtedy, gdy naciśnięty przycisk pilota nie załącza wyjścia, a jedynie przedłuża czas podtrzymania wyjścia. Natomiast w trybach D i E, w których pierwszy przycisk pilota załącza, a drugi wyłącza wyjście, na wyjściu „S” pojawiają się dwa impulsy przy każdym naciśnięciu pierwszego przycisku pilota, a jeden impuls – przy każdym naciśnięciu drugiego.
Pamięć odbiornika
Ponieważ każdy pilot ma inny kod, odbiornik musi zapamiętać (nauczyć się) kodu każdego pilota indywidualnie, a ograniczona pojemność pamięci umożliwia zapamiętanie do 112 pilotów. Wprowadzenie do pamięci 113-tego spowoduje usunięcie pierwszego, itd. Eliminacja z systemu zgubionego lub skradzionego pilota wymaga wykasowania wszystkich pilotów z pamięci odbiornika, a następnie ponownego programowania do odbiornika pozostałych pilotów. Usunięcie pojedynczego pilota jest możliwe, ale tylko z użyciem pilota, który chcemy usunąć.