Sterowniki radiowe oferują wygodne zdalne sterowanie różnymi urządzeniami – za pomocą pilotów. Mogą być stosowane zarówno w systemach sygnalizacji włamania i napadu, jak również pracować w instalacjach automatyki budynkowej lub autonomicznie.
Sterownik RK-4K SMA firmy SATEL to czterokanałowy sterownik radiowy, który umożliwia zdalną kontrolę urządzeniem podłączonym do wyjścia przekaźnikowego za pomocą pilotów. Obsługuje maksymalnie do 1024 pilotów pracujących z częstotliwością wyłącznie 433 MHz. Za pomocą tego sterownika możliwe jest zdalne sterowanie urządzeniami elektrycznymi, m.in. bramami, roletami, szlabanami parkingowymi. Sterownik jest przystosowany do współpracy z centralą alarmową, co może służyć do zdalnego sterowania systemem alarmowym. Urządzenie posiada złącze SMA które pozwala na podłączenie anteny zewnętrznej i zwiększa zasięg komunikacji do 500 m.
Urządzenia serii RK posiadają wyjścia oraz wejścia przeznaczone specjalnie do współpracy z centralami alarmowymi. Sterowniki mogą pracować z dowolną centralą alarmową, znacznie ułatwiając obsługę systemów sygnalizacji i napadu. Umożliwia to m. in. włączanie i wyłączanie czuwania, kasowanie alarmu czy też rozpoczęcie czasu na wejście.
Ustawienie trybu pracy wyjścia przekaźnikowego
Poniżej zaprezentowany został sposób ustawienia trybu pracy dla wyjścia 1. W przypadku pozostałych wyjść przekaźnikowych postępuj w sposób analogiczny.
Rys.1 - Sposób założenia zworki na kołkach MODE
Zworki
Tryb pracy
Tryb impulsowy - [zworka na kołkach z prawej strony (rys. 1-I)] – wyjście przekaźnikowe jest włączone, gdy naciśnięty jest przycisk pilota (maksymalnie 30 sekund – po tym czasie pilot przestaje nadawać, aby uchronić baterię przed rozładowaniem).
Tryb monostabilny - [zworka na kołkach z lewej strony (rys. 1-II)] – po naciśnięciu przycisku pilota wyjście przekaźnikowe jest włączane na zaprogramowany czas.
Tryb bistabilny - [zworka zdjęta z kołków (rys. 1-III)] – po każdym naciśnięciu przycisku pilota wyjście przekaźnikowe zmienia stan na przeciwny.
Przykładowe zastosowanie sterowników RK
Wzywanie pomocy w sytuacji zagrożenia (np. napadu, pożaru)
Otwieranie furtki, bramy wjazdowej czy bramy garażowej
Podnoszenie i opuszczanie szlabanów, zapór, blokad czy słupków parkingowych
Otwieranie / uchylanie i zamykanie okien
Opuszczanie i podnoszenie rolet okiennych
Odsłanianie i zasłanianie zasłon na karniszach elektrycznych
Podnoszenie i opuszczanie ekranów / TV w salach projekcyjnych i wykładowych
Włączanie i wyłączanie oświetlenia
Oprogramowanie
Do konfiguracji urządzenia można użyć darmowego oprogramowania RK Soft, za pomocą którego możesz:
skonfigurować większość ustawień sterownika
zarządzać pilotami
zdiagnozować działanie sterownika
zapisać ustawienia sterownika dane pilotów na dysku komputera
skopiować dane pilotów z jednego sterownika do drugiego