EB-1500R to elektrozamek wpuszczany marki SCOT, który charakteryzuje się maksymalnym naciskiem na drzwi wynoszącym 1000kg. Prezentowane urządzenie jest rewersyjnym typem elektrozamka, gdzie dopiero przy podaniu napięcia drzwi zostaną zamknięte.
Charakterystyka zamków trzpieniowych
Elektrozamki trzpieniowe marki SCOT to doskonała alternatywa dla powszechnie stosowanych w systemach kontroli dostępu elektrozaczepów. Urządzenie znajduje powszechne zastosowanie jako produkt uzupełniający w przejściach wymagających dodatkowego zabezpieczenia elektromechanicznego. Elektrozamek trzpieniowy składa się z elementu wykonawczego zawierającego elektromagnes, który pod wpływem przyłożonego napięcia wypycha lub cofa ruchomy trzpień (w zależności od typu elektrozamka). Element główny montowany jest w ramie lub na ramie drzwi. Ruchomy trzpień wchodząc w przygotowany otwór w skrzydle drzwi blokuje je przed otwarciem. W zależności od modelu elektrozamka maksymalny nacisk na drzwi, przy którym trzpień może zostać zerwany, to 800kg, 1000kg lub 2000kg. Elektrozamki trzpieniowe występują zarówno w wersji standardowej (NC - drzwi zamknięte bez napięcia), jak i w w wersji rewersyjnej (NO - drzwi otwarte bez napięcia, drzwi zabezpieczone po podaniu napięcia). Dodatkowe uchwyty montażowe typu „S”, „U” pozwalają na montaż elektrozamka nawierzchniowo lub zastosowaniu go do zabezpieczenia drzwi szklanych.
Autoblokada
Standardowy elektrozamek trzpieniowy EB-1500R wyposażony jest w system automatycznego zamykania. Jeżeli po zadziałaniu sygnału sterującego i zwolnieniu elektrozamka drzwi nie zostaną fizycznie otwarte - po upływie ok. 5-9 sekund od zakończenia impulsu sterującego ponownie zostaną zaryglowane.
Zwłoka czasowa
Elektrozamek ma możliwość ustawienia opóźnienia czasowego, po którym elektrozamek zarygluje drzwi. Czas ten można ustawić na mikroprzełącznikach na obudowie elektrozamka. Możliwe ustawienia: 0 / 3 / 6 / 9 sekund zwłoki po fizycznym zamknięciu drzwi.
Sygnalizacja
SCOT EB1500R wyposażony jest w styk NO, który może być wykorzystany w systemie kontroli dostępu informując o położeniu sterowanych drzwi. Styk pozostaje zwarty jeżeli skrzydło drzwi znajduje się bezpośrednio w ościeżnicy (płytka z magnesem znajduje się pod elektrozamkiem - sygnał niezależny od stanu napięcia). Dzięki temu możemy przekazać informację np. do systemu alarmowego, informując o stanie drzwi.
Dioda LED
Na obudowie zwory znajduje się dwukolorowa dioda informująca o stanie wejścia. Jeżeli drzwi są zablokowane, jest to sygnalizowane czerwonym kolorem diody – jeżeli drzwi zostaną odblokowane – dioda będzie świecić kolorem zielonym. Jeżeli cewka elektrozamka nie jest zasilana – dioda jest wygaszona.
Etapy montażu elektrozamka
Montaż elektrozamka wpuszczanego
Wybierz miejsce montażu elektrozamka oraz metalowej płytki dopasowując elementy. Naklej szablon montażowy w miejscu montażu elektrozamka (Naklejka jest w opakowaniu)
Wytnij otwór montażowy wg szablonu
Wywierć otwory pod uchwyty montażowe
Zamontuj uchwyty montażowe
Podłącz przewody zasilające i kontrolne do elektroniki elektrozamka. Umieść elektrozamek w otworze montażowym, umieść zaślepkę z blachy na elektrozamku i przykręć całość do uchwytów montażowych.
Zamontuj płytkę z otworem i magnesem w odpowiednim miejscu skrzydła drzwi. Odstęp pomiędzy elektrozamkiem a uchwytem trzpienia (płytką z magnesem) powinien wynosić od 5 do 8mm.