Wprowadzenie do technologii monitoringu HD-CVI
HD-CVI (High Definition Composite Video Interface) to technologia przesyłu danych po kablu koncentrycznym. Jest to rozwinięcie technologii HD-SDI. HD-CVI umożliwia budowę systemów monitoringu w oparciu o istniejące instalacje systemów analogowych. Konieczna jest jednak wymiana kamer i rejestratora. Technologia oferuje możliwość rejestracji obrazu w 2 głównych rozdzielczościach (uwaga: rejestratory 720P nie obsługują rozdzielczości 1080P):
- 1920H (1920×1080)
- 1280H (1280×720)
W przeciwieństwie do technologii HD-SDI, HD-CVI umożliwia rejestrację obrazu na większych odległościach, nawet do 500m. Przy pomocy jednego przewodu można przesłać zarówno sygnał wideo, dźwięk jak i sterować urządzeniami (np. kamerą szybkoobrotową). Zasilanie do kamer należy doprowadzić oddzielnie.
Budowa systemów dozorowych w oparciu o technologię HD-CVI odbywa się w oparciu o topologię gwiazdy. Wybór okablowania uzależniony jest od odległości kamer od rejestratora. Kable 73-3 oraz 75-5 są zalecane dla transmisji do 500m, z kolei kable 75-5 oraz wyższe – są zalecane do transmisji powyżej 500m. Zakończenia połączeń pomiędzy przewodami a urządzeniami nie wymagają stosowania dodatkowych elementów toteż zasady budowy systemów w oparciu o technologię HD-CVI są niemal identyczne jak zasady budowy tradycyjnych systemów analogowych.
Rys.2 Kamera przemysłowa HD-CVI CV1042TV
HD-CVI a technologia IP (HD-IP)
Niezawodność transmisja sygnału w HD-CVI oparta jest na założeniu punkt do punktu co zapewnia stabilność oraz płynność obrazu. Transmisja oparta o sieci IP często obciążona jest mechanizmami, które ustalają drogę sygnału pomiędzy punktami transmisji (kamera a rejestrator) co powoduje opóźnienia a także wahania stabilności a to z kolei może prowadzić do tzw. utraty pakietów i zniekształceń sygnału.
Transmisja w czasie rzeczywistym
Technologia IP dla zapewnienia stabilnej pracy sieci wykorzystuje tzw. bufor (jego wielkość można regulować). Stosowanie bufora powoduje opóźnienia w transmisji obrazu. HD-CVI nie potrzebuje bufora co zapewnia transmisję w czasie rzeczywistym bez opóźnień.
Brak kompresji
HDCVI nie wykorzystuje mechanizmu kompresji podczas transmisji obrazu. Pozwala to wiernie odwzorowywać kolory oraz zapewnić wysoką jakość obrazu.
Inne korzyści
Niższy koszt w przeciwieństwie do HD-SDI, które wymaga wysokiej jakości okablowania oraz samej instalacji, HD-CVI pozwala wykorzystać dokładnie takie same rozwiązania do budowy sieci jak technologia analogowa. Oznacza to znacznie niższe koszty wykonania samej instalacji.
Rozsądne sterowanie
Ponieważ HD-CVI pozwala na przesyłanie wielu sygnałów jednocześnie (wideo, dźwięk, dwukierunkowy tor danych) – umożliwia w prosty sposób także sterowanie kamerami szybkoobrotowymi, co ułatwia wykonanie całej instalacji.
Łatwa obsługa
Technologia została opracowana przez firmę Dahua, światowego potentata w branży CCTV. Wiele lat doświadczeń oraz wsłuchiwanie się w głosy klientów zaowocowało stworzeniem intuicyjnego i przejrzystego interfejsu ekranowego rejestratorów jak i interfejsu sieciowego :
Rys.2 Widok menu interfejsu sieciowego