Kamery przemysłowe - ABC Telewizja Przemysłowa
Decydując się na zakup kamer przemysłowych celem stworzenia systemu monitoringu wizyjnego w miejscu, które ma podlegać takiej formie kontroli trzeba precyzyjnie określić wymagania co do jakości, obszaru oraz warunków w jakich będzie taki system pracował. Współczesne kamery oraz rejestratory DVR posiadają wiele zaawansowanych funkcji a wraz z postępem technologii monitoringu i systemów dozoru wizyjnego pozwalają osiągnąć bardzo skuteczne i dobre jakościowo rozwiązania.
|
Kamera przemysłowa typu BOX (kompaktowa bez obiektywu) |
Telewizja przemysłowa jest to system przekazywania obrazu z określonych pomieszczeń w zamkniętym systemie odbiorczym służący do nadzoru oraz zwiększeniu bezpieczeństwa pomieszczeń lub przestrzeni, w obrębie których zostały zainstalowane kamery. Podgląd z kamer zwykle jest udostępniony wyłącznie na stanowiskach ochrony w celu monitorowania potencjalnie niebezpiecznych zachowań. Telewizja przemysłowa obecna jest m.in. w takich obiektach jak sklepy, centra handlowe, hipermarkety, kasyna gry, ulice miast, place zabaw, przychodnie, szkoły, parkingi, tereny przemysłowe itp.
Rejestrator cyfrowy DVR marki BCS - rejestruje i gromadzi obraz z kamer |
Elementy składające się na system telewizji przemysłowej:
- kamery przemysłowe,
- obiektywy do kamer,
- rejestratory cyfrowe DVR,
- zasilacze do kamer,
- systemy transmisyjne oraz konwertery,
- monitory podglądu,
- okablowanie i akcesoria.
Kamery przemysłowe
Najważniejszym elementem telewizji przemysłowej z całą pewnością są kamery przemysłowe, które odpowiadają za jakość obrazu na obserwowanym obszarze w obiektach objętych monitoringiem. Kamery odpowiadają bezpośrednio za jakość i udostępnianie obrazu, dlatego musimy mieć pewność, że kamery są odpowiednie do warunków w jakim mają pracować.
Kamera w dzień czy w nocy?
Podstawowym czynnikiem jaki decyduje o rodzaju kamer przemysłowych, które będą potrzebne do stworzenia monitoringu jest to czy ma on rejestrować zdarzenia zarówno w dzień, w nocy czy może w ciągu całej doby niezależnie od warunków oświetleniowych. Względem tego dobieramy zarówno kamerę ale, także obiektyw. W warunkach nocnych lub niedostatecznego oświetlenia lepiej radzą sobie kamery czarno-białe, kamery kolorowe typu dzień-noc posiadają dualny przetwornik obrazu, który w dzień rejestruje w kolorze natomiast w trybie nocnym rejestracja odbywa się w trybie czarno-białym, czyli monochromatycznym.
Jaka rozdzielczość kamery?
Od rozdzielczości kamery zależy to jak dobrej jakości obraz uzyskamy. Wszędzie tam gdzie wymagana jest identyfikacja szczegółowych elementów obrazu takich jak rozpoznanie osób lub numerów rejestracyjnych pojazdów musimy zainstalować kamery o najlepszej jakości. Dodatkowym czynnikiem jaki wpływa na jakość jest rodzaj przetwornika obrazu, na rynku dostępne są kamery z nowoczesnymi przetwornikami zwiększające jakość obrazu generowanego przez kamerę. Obecnie standardowo rozdzielczość kamer waha się w przedziale od 500 TVL do 700TVL, przy czym większość urządzeń rejestrujących typu DVR wykorzystuje efektywnie 540 TVL, powinniśmy zatem wybierać kamery od takiej rozdzielczości.
TVL - parametr określający liczbę linii telewizyjnych, który szacuje dokładność odwzorowania szczegółów obrazu w systemach monitoringu, dotyczy zarówno kamer, jak i monitorów.
Najważniejsze parametry kamer przemysłowych:
- rodzaj obudowy,
- rodzaj przetwornika obrazu,
- rozdzielczość obrazu,
- czułość przetwornika kamery,
- wspierane technologie związane z obrazem,
- obiektyw, automatyka obiektywu,
- sposób zarządzania i konfiguracji kamery,
- napięcie zasilania.
Kamery wewnątrz czy na zewnątrz?
Kamery umieszczane wewnątrz budynków mogą być kamerami kompaktowymi typu pudełkowego lub kamerami w wandalodpornej obudowie kopułkowej, wszędzie tam gdzie zachodzi ryzyko prób uszkodzenia kamery należy zastosować kamery wandaloodporne. Na zewnątrz kamery powinny być umieszczone w obudowie zapewniającej szczelność, co zapewni pełną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi oraz wilgotnością. Ze względu na sposób instalacji oraz warunki pracy kamery posiadają kilka wariantów obudowy oraz konfiguracji dodatkowych akcesoriów:
- kamery z oświetlaczem podczerwieni - są to kamery wyposażone w diodowe oświetlacze podczerwieni, które umożliwiają obserwację nawet w kompletnych ciemnościach, w większości wypadków kamery z oświetlaczem stosowane są na zewnątrz, gdzie mogą prowadzić dozór parkingów, podjazdów lub terenów otwartych na możliwość włamania nocą, kamery takie posiadają odpowiedni przetwornik, który pracuje w trybie dziennym (kolor) oraz w trybie nocnym (czarno-biały), detekcja warunków i przełączenie na odpowiedni tryb następuje automatycznie,
- kamery wandalodporne (kopułkowe) - specjalny typ obudowy kamer kopułkowych oraz wytrzymałość materiałów jakie są wykorzystywane do ich stworzenia sprawiają, że kamery tego typu świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zachodzi groźba prób uszkodzenia kamer przez włamywacza lub złodzieja, bardzo często stosowane są w sklepach, hipermarketach i miejscach użyteczności publicznej jako najpewniejsza forma dozoru osób przebywających w obserwowanych obiektach,
- kamery kompaktowe (boksy) - standardowy typ kamer przeznaczonych do pracy w warunkach pokojowych, są to kamery stosowane powszechnie wewnątrz pomieszczeń, kamery te nie posiadają obiektywu i mogą zostać skonfigurowane do pracy z dowolnym modelem obiektywu, który spełnia stawiane wymagania, kamery typu "box" mogą być umieszczone w obudowie, która umożliwia zastosowanie takiej kamery na zewnątrz,
- kamery obrotowe PTZ - zaawansowany typ kamer, które są umieszczone w obudowie kopułkowej umożliwiającej zastosowanie na zewnątrz, ponadto posiadają mechanizm, który umożliwia zdalne sterowanie obiektywem i tym samym śledzenie maksymalnego pola widzenia a nawet bieżące śledzenie wskazanego obiektu, do sterowania kamerami wykorzystuje się pulpity sterownicze (klawiatury sterujące do kamer PTZ), które pozwalają precyzyjnie prowadzić kamerę za obserwowanym obiektem z oddalonego centrum zarządzania monitoringu, ten typ kamer stosowany jest w dużych sklepach, w monitoringu miast i obiektów użyteczności publicznej, gdzie do obsługi kamer jest oddelegowany pracownik ochrony.
System monitoringu przemysłowego - praktyczne rady:
Kupując kamerę przemysłową trzeba dobrze określić w jakich warunkach dana kamera będzie pracowała. Współczesne kamery przemysłowe, posiadają wiele zaawansowanych technologii, które umiejętnie zastosowane pozwalają osiągnąć niespotykaną dotychczas jakość monitoringu wizyjnego. System kamer kolorowych pozwala na lepszą obserwację szczegółów, dlatego lepiej spełnia wymagania np. przy obserwacji tłumu na ulicy, klientów w supermarketach.
Kamery przemysłowe z oświetlaczem podczerwieni (dzień/noc) |
W celu ograniczenia bezpośredniego dostępu do kamery należy stosować montaż w górnych częściach pomieszczeń, stosować dodatkowe obudowy, które uniemożliwią np. zmianę położenia pierścienia ostrości obiektywu. Stabilne uchwyty - które nie będą wrażliwe nawet na uderzenia np. piłką. Dużo lepsze efekty daje zastosowanie uchwytów metalowych skręcanych "tradycyjną śrubą", niż tanich, plastikowych uchwytów z przegubem kulowym.
Uchwyt do kamery przemysłowej. |
W przypadku sufitowych kamer kopułowych warto stosować wandaloodporne obudowy z poliwęglanu. Stosując monitoring na np. placach zabaw i parkingach placach targowych trzeba uwzględnić, że kamera pracuje w zmiennych warunkach (opady deszczu, mróz) dlatego na zewnątrz polecamy stosować do kamer obudowy zewnętrzne z grzałkami i termostatem.
Kamera kopułkowa w obudowie wandaloodpornej. |