Zasilacze UPS
Obecnie większość urządzeń, z których korzysta się na co dzień, musi być nieustannie podpiętych do sieci elektrycznej. Przerwa w dostawie prądu oraz awarie skutkujące skokami napięcia mogą więc zaburzyć ich prawidłowe działanie, co w wielu przypadkach może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Szczególnie dotyczy to zakładów pracy, takich jak biura, szkoły, banki czy zakłady produkcyjne, gdzie cała infrastruktura techniczna musi pracować w trybie ciągłym. Również w warunkach domowych awaria prądu może spowodować odłączenie od sieci urządzeń, takich jak pompa centralnego ogrzewania czy sprzęty gospodarstwa domowego. Warto więc być przygotowanym na taką ewentualność i zainwestować w zasilacz awaryjny. To niezwykle funkcjonalne urządzenie, które zagwarantuje Ci stały dostęp do prądu, bez względu na okresowe awarii w sieci głównej.
Czym jest zasilacz UPS?
UPS to angielski skrót od Uninterruptible Power Supply, który oznacza nieprzerwany dostęp do energii. Zadaniem zasilacza UPS jest dostarczanie prądu do urządzeń, nawet w sytuacji, gdy nie jest możliwy dostęp do sieci elektrycznej. Wyposażony jest w akumulator, prostownik i falownik, które magazynują i dostarczają energię do podłączonych sprzętów. Długość działania zasilacza UPS uzależniona jest od jego pojemności. Najbardziej rozbudowane modele są w stanie zapewnić niezakłócony dostęp do prądu nawet przez kilka godzin.
Zasilacze awaryjne UPS mają także za zadaniem zapewnić stabilne źródło zasilania w przypadku skoków napięcia. Czasem nawet niewielkie zakłócenia w sieci mogą spowodować, że niektóre urządzenia przestaną działać. Taka sytuacja dotyczy np. komputerów lub aparatury medycznej, gdzie potrzeba stałego dostępu do prądu o stałym napięciu. W sprzedaży mamy zasilacze o różnych parametrach, dlatego możesz dopasować model do swoich potrzeb oraz rodzaju urządzeń. Wybór zasilacza UPS powinien być przemyślany, gdyż od tego zależy jego wydajność oraz funkcjonalność. Oprócz tego, że musisz zwracać uwagę na to, aby były najwyższej jakości, powinieneś wziąć pod uwagę dostępne rozwiązania. Na rynku dostępne są zasilacze awaryjne UPS:
- Zasilacze Online – to jeden z najwydajniejszych modeli, który zapewnia stabilne napięcie, dzięki przepływowi prądu przez falownik. Taki zasilacz UPS charakteryzuje się większymi gabarytami i wyższymi kosztami eksploatacji, ale za to jest bardzo czuły na zakłócenia w sieci. Sprawdzi się w przypadku najbardziej wymagających urządzeń takich jak aparatura szpitalna.
- Offline – urządzenie to czerpie energię z głównej sieci, a uruchamia się w przypadku wykrycia zakłóceń napięcia. Charakteryzuje się wydajnością oraz niskim kosztami eksploatacji, ale także nieco opóźnionym czasem reakcji. Zasilacz awaryjny sprawdzi się więc w warunkach domowych, aby zapewnić sobie stabilny dostęp do energii elektrycznej.
- Line-interactive – to bardziej rozbudowana wersja modeli offline, która charakteryzuje się nieco lepszymi parametrami i czasem reakcji. Zasilacze UPS w razie wykrycia spadku napięcia stabilizują przepływ prądu bez konieczności uruchamiania akumulatora.
Wszystko zależy od tego, jakie urządzenia mają być do niego podłączone. Najbardziej zaawansowanym i czułym modelem jest wariant online. Zapewnia on stabilne i bezpieczne napięciem reagując nawet na najdrobniejsze zakłócenia sieci. W warunkach domowych wystarczy zasilacz awaryjny offline lub line-interactive, który zagwarantuje Ci bezproblemowe działanie większości sprzętów
W naszej ofercie znajdziesz wiele modeli zasilaczy awaryjnych UPS i sprawdzisz dokładne parametry dla poszczególnych urządzeń. W razie problemów z wyborem chętnie pomożemy w podjęciu decyzji.
Podtrzymanie zasilania UPS
Prawidłowe funkcjonowanie wszystkich elementów systemu zabezpieczeń jest istotne dla zapewnienia kompleksowego bezpieczeństwa ochranianych miejsc i obiektów. Skuteczność funkcjonowania urządzeń elektrycznych zasilanych bezpośrednio z sieci wymaga umiejętnego zagwarantowania nieprzerwanych i niezakłóconych dostaw energii. Podtrzymanie ciągłości działania urządzeń elektronicznych gwarantowane jest przez zasilacze awaryjne UPS.
Zasilacze UPS to gama produktów przeznaczonych do zabezpieczania prawidłowej pracy urządzeń elektrycznych. Zasilacze UPS znajdują zastosowanie przede wszystkim w systemach alarmowych, kontroli dostępu, monitoringu, jak również w systemach teleinformatycznych, czy choćby w instalacjach domowych. Głównym zadaniem zasilaczy awaryjnych jest zachowanie ciągłości pracy podłączonych urządzeń poprzez nieprzerwane dostarczanie im odpowiednio dostosowanej energii elektrycznej. Specyfika i właściwości zasilaczy UPS pozwala na automatyczne wykrywanie zmian w parametrach sieci zasilającej, natychmiastowe przełączanie się w autonomiczny tryb pracy i rozpoczęcie zasilania urządzeń bezpośrednio z zasobów własnego akumulatora.
Wszechstronność zasilaczy awaryjnych - UPS umożliwia filtrowanie przekazywanego zasilania, inteligentne ładowanie wewnętrznych akumulatorów, prowadzenie nieustannej regulacji napięcia wyjściowego oraz stabilne zasilanie podłączonych urządzeń. W zależności od konkretnego modelu zasilacza, realne jest nawet całkowite odseparowanie chronionych urządzeń od sieci zasilającej.
Różnorodność UPS'ów gwarantuje również wybór pomiędzy zasilaczem awaryjnym wolnostojącym oraz zasilaczem w obudowie przystosowanej do montażu w teleinformatycznych szafach Rack. Szybka i łatwa instalacja zasilacza praktycznie w dowolnym miejscu stwarza możliwość do kompleksowego zabezpieczania prawidłowego funkcjonowania urządzeń działających w wielu poszczególnych środowiskach pracy.
Zaletą zasilaczy UPS są również szerokie możliwości do komunikacji i zabezpieczania urządzeń podłączonych do zasilacza za pomocą interfejsów RJ11, RS232, czy choćby portu USB. UPSy wyposażone są także w panele mocnych diod LED oraz jasne i czytelne wyświetlacze LCD, dzięki którym urządzenia te dostarczają szczegółowych informacji m.in. o stanie sieci, aktualnym trybie pracy, czy poziomie naładowania akumulatora.Stabilność, wielofunkcyjność i kompleksowa ochrona zapewniana przez zasilacze awaryjne gwarantuje, że zasilacze UPS zapewnią niezakłóconą i nieprzerwaną pracę urządzeń elektrycznych, których prawidłowe funkcjonowanie stanowi priorytet w danym systemie zabezpieczeń.