Łączniki i przyciski
Są to urządzenia wykorzystywane do włączania i wyłączania prądu w obwodzie elektrycznym. Potocznie nazywane włącznikami lub wyłącznikami światła, są one obok gniazdek najpowszechniejszym osprzętem elektrycznym używanym przy projektowaniu instalacji elektrycznej. Ważnym aspektem przy wyborze tego urządzeń są walory estetyczne, ponieważ są to również elementy dekoracyjne pomieszczenia.
Podział łączników ze względu na funkcjonalność
Planując instalację elektryczną, należy pamiętać, że istnieje wiele różnych rodzajów łączników, które różnią się między sobą wyglądem i zastosowaniem. Wiedza na temat tego, jak można je wykorzystać, pozwala projektować funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu wnętrza. Łączniki elektryczne ze względu na funkcjonalność można podzielić na:
- Łącznik jednobiegunowy - jest to wyłącznik pojedynczy posiadający jeden przycisk. Wykorzystywany w pomieszczeniach jako przełącznik oświetlenia.
- Łącznik podwójny, świecznikowy - składa się z dwóch klawiszy. Służy do łączenia dwóch niezależnych obwodów oświetleniowych ze wspólnego (jednego) zasilania. Wykorzystywany zazwyczaj do załączania żyrandoli (podzielonych na dwie strefy).
- Łącznik żaluzjowy - składa się z dwóch przycisków. Używane są zazwyczaj przy sterowaniu żaluzjami (podnoszenie / opuszczanie). Podnoszenie lub opuszczanie żaluzji następuje poprzez przytrzymanie przycisku.
- Łącznik bistabilny - nie posiada sprężyny, co powoduje, że działa na zasadzie przełącznika. Po przyciśnięciu pozostaje więc stale w stanie załączenia albo wyłączenia.
- Łącznik monostabilny - działa w sposób impulsowy. Po przyciśnięciu sprężyna łącznika samoczynnie odbija, co powoduje rozłącznie obwodu. Przykładem łącznika monostabilnego jest łącznik dzwonkowy.